Google uygulamaları sayesinde Nokia telefonlar çok daha fonksiyonel

Android One projesi uzun vakittir devam ediyor. Akıllı telefonlar için Android One kapsamında olmanın faydaları dendiğinde akla birinci olarak güncelleme desteği ve sade arayüz geliyor. Fakat unutulan kıymetli bir nokta var. Google uygulamaları sayesinde, Nokia üzere Android One aygıt üreticilerinin telefonları çok daha işlevsel hale geliyor.

Rehber, takvim, bildiriler ve fazlası

Bildiğiniz üzere kullanıcılara kendi arayüzünü sunan Android telefon üreticileri, dahili uygulamalarda da kendi tahlillerini kullanıyorlar. Rehber, takvim, mesajlar üzere temel uygulamalar fark edilmese de en çok kullandığımız uygulamalardan. Android One aygıtlarda üreticilerin kendi tahlilleri yerine Google uygulamaları yerini alıyor. Böylelikle bildiriler, takvim, rehber üzere uygulamalar öteki üreticilere kıyasla çok daha fonksiyonel bir hal alıyor. Örneğin Google’ın İletiler uygulamasına son eklenen özelliklerden biri spam engelleme. Halihazırda birçok yeteneği bulunan bu uygulamalar güncellemeler ile de daima yeni yetenekler kazanıyor.

Ek olarak Google senkronizasyonu da olmazsa olmazlardan. Google Takvim uygulamasında eklediğiniz bir aktifliği tüm Google ekosisteminde görebilmeniz hayli yararlı. Ya da Google Keep’te tuttuğunuz notunuzu web sürümde düzenlemek de örnek verilebilir. Alışılmış ki bu uygulamaları Google Play üzerinden öbür marka telefon kullanıcıları da yükleyebilirler. Lakin dahili rehber, iletileşme, takvim uygulamaları kaldırılamayacağından ötürü (en azından rootsuz) telefonda daha fazla yer kaplayacak ve işletim sistemini şişirecektir. Bu bakımdan Nokia telefonların Google uygulamaları ile çok daha işlevsel hale geldiğini söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu