Google’dan Yüzünüzü Mouse’a Çevirecek Teknoloji

Google, gelecekte kullanıcıların çok işine yarayacak Project Gameface’i tanıttı. Teknoloji, yüzünüzü mouse’a çevirerek imleci kontrol etmeyi sağlayacak.

Google, dün gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde ilk katlanabilir telefonundan yeni tabletine, Android 14’ten uygulamalara gelecek yeniliklere kadar birçok yeni ürün ve hizmetini bizlerle buluşturdu. Ayrıca, sohbet botu Bard ve yapay zekâ destekli arama motoru gibi şeylere de yer vererek yeni yapay zekâ hamlelerini de paylaştı.

Şirketin etkinlikte tanıttığı şeyler bunlarla sınırlı değildi. Teknoloji devi, “Project Gameface” isimli bir aracını da gösterdi. Bu teknoloji, yüzünüzü bir mouse’a çevirmesiyle büyük ilgi topladı.

Project Gameface, Yüzünüzle mouse’u kontrol etmenizi sağlayacak

Project Gameface, kullanıcıların mouse olmadan cihazlarındaki fareyi yüzleri aracılığıyla kontrol etmesine olanak tanıyor. Teknoloji, web kameralarını kullanarak yüz ve kafa hareketlerini algılıyor, bunu da bilgisayarlarda imleç hareketlerine çeviriyor. Teknolojinin yüzdeki 468 noktayı algılayabildiğini ve kullanıcıların her yüz ifadesine farklı eylemler atayabileceğini (sağ tık için gülmek, sol tık için göz kırpmak gibi) de söyleyelim.

Dünya çapından birçok kullanıcı, hastalıklar da dahil bazı nedenlerden dolayı klavye ve mouse gibi donanımları kullanamıyor. Google da geleneksel fareyi ortadan kaldıran Gameface projesiyle bu kullanıcılara yardımcı olmak ve onların da oyun oynama veya farklı deneyimleri yaşamasını sağlamayı amaçlıyor.

Şirket, projenin geliştirilmesinde kas distrofisi olan Lance Carr ile ortaklaşa çalıştı. Bu hastalık, zamanla kasları zayıflatarak temel görevlerin yerine getirilememesine yol açabiliyor.

Project Gameface, isminden de anlayabileceğiniz gibi henüz geliştirilme aşamasında. Ne elecekte kullanıma sunulduğunda oldukça yararlı olabileceğini tahmin etmek yanlış olmaz.

Google I/O 2023’te yapılan diğer duyurular için;

Google Arama’ya Gelecek ‘Yapay Zeka’ Özellikleri Açıklandı: Aradığınızı Bulmak İçin Adeta Google ile Sohbet Edebileceksiniz

Google, ChatGPT Rakibi Yapay Zeka Aracı Bard’ın Tüm Özelliklerini Açıkladı: Hem Sohbet Edip Hem Resim Çizebiliyor

Google’ın Katlanabilir Telefonu ‘Pixel Fold’ Resmen Tanıtıldı: İşte Samsung’u Keyiflendiren Fiyatı ve Özellikleri

Google’ın Yıllar Sonra Duyurduğu İlk Tablet ‘Pixel Tablet’ Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı

Google Haritalar, Gideceğiniz Yerin Yolunu, Trafiğini ve Hatta Hava Durumunu Simüle Edecek

Google, Profesyonel Bir Fotoğrafçı Gibi Düzenlemeler Yapabileceğiniz Özelliğini Duyurdu: İşte Yapay Zeka Destekli Yeni Magic Editor

 

Başa dön tuşu