Referans tasarımlı AMD Radeon RX 7900 XTX’lerdeki sorunun boyutu belli oldu

Birkaç haftadır AMD’nin referans tasarımlı RX 7900 XTX ekran kartında yaşadığı sorun gündemde kalmaya devam ediyor. Birtakım referans Radeon RX 7900 XTX’lerde ortaya çıkan soğutma sorunu kartın 110 dereceye çıkmasına neden oluyordu. Yeni bilgiler bu sorunun oranını ortaya koyuyor.

AMD, referans Radeon RX 7900 XTX’lerde ortaya çıkan çok ısınma problemine süratli bir reaksiyon vermiş ve sorunu yaşayanların kartlarının değiştirileceğini yahut para iadesi yapılacağını açıklamıştı. Öte yandan AMD Radeon Graphics Genel Müdürü Scott Herkelman, PCWorld’e verdiği bir demeçte yaşanan sorunun çok az sayıda kartta ortaya çıktığını belirtmişti. Fakat bildirilenlere nazaran RMA (iade) talepleri bu sayının çok üzerinde.

İade taleplerini inceleyen ve hem üretici ortaklar hem satıcı hem de tüketici datalarına odaklanan Igorslab, RX 7900 XTX’in kusur oranının yüzde 9 ila 11 olduğunu ortaya çıkardı. Bu oran AMD’nin tabir ettiğinin çok üstünde. Öte yandan aktarılanlara nazaran RMA talebinde bulunan kullanıcıların bir kısmı problemli bir karta sahip bile değil. Bu da sorunun boyutunun tam olarak anlaşılmasını güçleştiriyor. Ek olarak kimi ülkelerde değişim talepleri reddediliyor. Bunun nedeni olarak ise kâfi stoğun olmayışı olarak gösteriliyor.

Radeon RX 7900 XTX yaşanan sorun ne?

Bazı “referans” RX 7900 XTX kartlarının soğutmasının yetersiz olduğu ve buna bağlı olarak ekran kartının sıcaklığının 110 derecelere ulaştığı görülüyor. Bu sorunun merkezinde ise kartın buhar odasında ısıyı dağıtabilecek ölçüde kâfi sıvının bulunmaması yatıyor. Sonuç olarak çok ısınan kartta performans düşümü, daha fazla güç tüketimi üzere problemler yaşanıyor. Genel olarak kartın verimliliğinin yüzde 20 kadar düşebildiği belirtiliyor.

Başa dön tuşu