HTC, Çin pazarından geçici olarak çekiliyor

Akıllı telefon departmanını son birkaç yılda önemli oranda küçültmek zorunda kalan ve hatta büyük kısmını Google’a satan HTC, dünyanın en büyük telefon pazarından çekileceğini açıkladı. 
Çin’in toplumsal medya ağı Weibo’da HTC tarafından yayınlanan gönderide, firmanın süreksiz olarak mağazalarda akıllı telefon satmayı durduracağı belirtiliyor. Çinli HTC severler hâlâ firmanın kendi sitesinden sipariş verebilecek lakin şimdiki duruma nazaran birden fazla model stoklarda yok biçiminde gösteriliyor. Stoklarda olmayan modeller ortasında amiral gemilerinden HTC U11 ve U11+ da yer alıyor. 
Firmanın uzun vadeli iş stratejisini gözden geçirdiği toplantısının akabinde VR gözlüklere odaklanma kararı alması, Çin’de akıllı telefon satmayı bırakması manasına geldi. Kâr getiren başka bölümlere odaklanarak başkalarını pasif hâle getirmek, yalnızca HTC’den değil tüm firmalardan beklenebilecek bir atak.

HTC’nin Çin pazarından süreksiz olarak çekilme kararı alması, ne kadar periyodik devam eder birlikte göreceğiz. Android akıllı telefonların birinci modellerini sunan HTC, bir vakitler çok hoş dizaynlar ve güçlü telefonlar ile kullanıcıların favorisiydi. Son vakitlerde eskisi üzere inovatif eserler ortaya çıkaramasa da umarız en kısa vakitte toparlanıp eski hâline geri döner.

Başa dön tuşu