Huawei, ABD yasağına rağmen bu yıl 100 milyon adet telefon sattı

Huawei, bu yıl Mayıs sonu prestijiyle 100 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Çinli şirket Cuma günü Nova 5 serisi akıllı telefonları ve Kirin 810 yonga setini tanıtmak için bir aktiflik düzenledi. Sayılar, lansmanda konuşan şirketin akıllı telefon eser sınırı Lideri He Gang‘tan geldi.
ABD’nin ticaret yasağına maruz kalan şirket epey düşünceli günler geçiriyor. Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, hafta başında yaptığı açıklamada ABD tarafından kara listeye alınmalarının, bu sene sonu prestijiyle şirkete 30 milyar dolara mal olabileceğini söyledi. Ayrıyeten Çin dışındaki akıllı telefon satışlarının geçtiğimiz ay yüzde 40 oranında düştüğünü belirtti.

Android’e alternatif aranıyor

Çıkış yolu arayan Huawei’nin alternatifleri değerlendirdiği bildiriliyor. Şirketin telefonlarında Sailfish işletim sistemini kullanmak için görüşmelerde bulunduğu gelen haberler ortasında. Huawei bir yandan da Android‘e alternatif olarak geliştirdiği ‘Hongmeng’ isimli taşınabilir işletim sistemi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. 

Başa dön tuşu