Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri

Mini boyutta bilgisayarlar üreten Raspberry Pi Vakfı en yeni modelini duyurdu. Raspberry Pi 4 Model B ismindeki yeni versiyon, geliştiricilere birçok değerli özellik sunuyor. Alışılmış ki her vakit olduğu üzere uygun fiyat odağını da kaybetmiyor.

Raspberry Pi 4 Model B özellikleri

Raspberry Pi 4 Model B’deki birinci değişim işlemci tarafında. Yine Broadcom üretimi olan BCM2711 işlemcisi 1.5Ghz suratında 4 adet Cortex-A72 çekirdeğine sahip. H.265 takviyesi sayesinde 4K 60 FPS video çıkışına imkan tanınıyor. Bu noktada şaşırtan olan ise Pi 4 modeli üzerinde artık iki adet micro-HDMI portu bulunması. Yani Raspberry Pi 4’e çift monitör bağlamanıza imkan tanınıyor. Bluetooth 5.0 dayanağı, iki adet USB 3.0 portu üzere özellikler ise irtibat noktasındaki gelişmeler. Alışılmış ki 802.11ac WiFi, gigabit Ethernet ve iki adet USB 2.0 portu vb. alışık olduğumuz özellikler yerini koruyor.

Cihazın RAM kapasitesinde ise yeniden bir yenilik görüyoruz. Raspberry Pi 4 Model B’yi farklı RAM seçenekleri ile almanıza imkan tanınıyor. Başlangıç modelinde 1 GB RAM mevcut. Lakin isteğinize göre 2 GB yahut 4 GB RAM’li modellerden birini tercih edebilirsiniz.

Raspberry Pi 4 fiyatı

Raspberry Pi 4, temelinde geliştiriciler için hazırlanan bir küçük bilgisayar olsa da gerek gündelik bilgisayar gerekse de medya oynatıcısı olarak kullanan birçok kişi mevcut. Kazandığı yeni özellikler, bu stil farklı kullanım senaryolarını tercih eden kullanıcılara da rahatlık sağlayacaktır. Farklı RAM seçenekleri olduğu için fiyat düzeyi de değişiyor. 1 GB RAM’li başlangıç modeli 35 dolar fiyat etiketiyle sunulacak. Daha fazla RAM’e gereksinim duyanlar için 2 GB RAM’li model 45 dolar, 4 GB RAM’li en üst model ise 55 dolar fiyata sahip. 

Başa dön tuşu