HUAWEI Akıllı Hesaplama ile bilgi süreç kesimini değiştiriyor

Dünya şu anda dördüncü sanayi ihtilalini yaşamakta. Sanayi 4.0 da denilen bu süreç, yapay zeka, objelerin interneti, biyomühendislik ve 5G üzere teknolojilerin kullanılarak, akıllı ve kendini yönetebilen üretim teknolojileri kullanılmasını söz ediyor. Evvelki üç sanayi ihtilali için mihenk taşları olan buhar gücü, elektrik ve robotik üretime göre sanayi 4.0’ın en büyük farkı, insan gücünün üretim araçlarından, bu araçların nasıl planlanacağına ve programlanmasına kaydırılmış olması.

HUAWEI Akıllı Hesaplama ile bilgi süreç dalını değiştiriyor

Endüstri 4.0 ile bilgi süreç dalında de bir ihtilal yaşanıyor. Büyük ve orta ölçekli ana bilgisayarlar ile başlayan bilgi süreç kesimi, data merkezleri ve x86 mimarisinin yaygınlaşması ile genel kullanıma dayalı bir hale geldi. Günümüzde ise bu durum Birbiriyle entegre her türlü senaryoyu sağlayabilen devamlılığı hedefleyen sistemler ile bilgi süreç dalında akıllı hesaplama devranı başlıyor. Sanayi 4.0 ile akıllı hesaplama ihtilalinin tıpkı vakte denk gelmesi talih yapıtı değil. Birbirini destekleyen bu dallar, artık birbirlerinden ayrılamayacak bir duruma yanlışsız eviriliyorlar.

IDC‘nin 2018 yılı başında yayınladığı “Cloud and AI Adoption” araştırmasında, araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 4’ünün yapay zekalı uygulamalar kullandığı görülüyor. Huawei küresel sanayi (Global Industry Vision) iddialarına nazaran 2025 yılında bu oran yüzde 86 düzeyine çıkacak.

Bulut ve yapay zeka uygulamaları, uzun vakittir gündemde olan ve işlemci gücünün gelişimi konusunda kerteriz alınan Moore yasası geçerliliğini kaybediyor. Zira Moore yasası sadece bir tek işlemcinin performans kapasitesini belirliyorken, yapay zeka ve bulut bilişim birlikteliği çok daha katma bedelli muvaffakiyetim senaryoları oluşturuyor.

Huawei, kusur ayıklama ve idare, hesaplama, depolama ve ağ alanlarında ürettiği yapay zeka takviyeli çipler ve sırf x86 değil, ARM mimarilerine sunduğu takviye ile, Sanayi 4.0’un muhtaçlık duyduğu üçüncü kuşak akıllı hesaplama ihtilalinin donanım gereksinimini tüm bilgi süreç sistemlerinde uçtan uca destekliyor.

Yapay zeka uygulamalarında yüksek güç tasarrufu ve performans sunan Da Vinci mimarisi ile geliştirilen Ascend 310/910 çipleri, PCIe NVMe ve SAS mimarilerini birleştirebilen akıllı algoritmalara sahip Hi1812 depolama idare çipi, Ethernet ve fiber ilişkiyi tek yapıda birleştiren Hi1822 çipi ile desteklenip, sistemdeki tüm yanlışlar Hi1710 çipi ile ayıklanıyor. ARM-tabanlı sunucular kelam konusu olduğunda Huawei, Birinci 7nm işlemci, 48 yahut 64 çekirdekli, 2,6 GHz suratındaki Kupeng 920 işlemcisi ile şimdiye kadar görülmüş en yüksek yapay zeka uygulama başarımına imza atıyor.

Konuyla ilgili olarak Huawei Intelligent Computing Yardımcı Yöneticisi Özkan Gümüş, “Önümüzdeki 5 yıl yapay zekanın kompleks ihtiyaçlara tahlil olacağı, 5G, IOT ve biyomühendislik teknolojilerini sıklıkla duyacağımız bir devir olacak. Huawei Intelligent Computing, klasik X86 eser ailesi ve yeni kuşak yapay zeka eser ailelerimiz ile bu teknolojilerin donanım katmanını oluşturacağız. Donanım eserlerimize ek olarak SAP HANA, büyük bilgi, Microsoft Azure Stack ve HPC (yüksek performanslı hesaplama) tahlillerimiz ile birlikte partnerlerimizle iş birliğine hazırız” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu