Citizen’in yeni akıllı saati, NASA’nın teknolojisini kullanıyor

Citizen, CES 2023 fuarında tanıttığı yeni akıllı saatlerinde yorgunluk ve uyanıklık seviyelerini kıymetlendirmek için NASA Ames Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmalara dayalı oluşturulmuş araçlar kullandığını söylüyor.

Citizen CZ akıllı saat özellikleri

Citizen CZ Smart watch, akıllı saat üreticilerinin uyku ve gerilim üzere faktörlerin kişinin fizikî sıhhatini nasıl etkilediğini keşfetmeye çalıştığının en son örneği. Giyilebilir aygıtlar için bir sonraki adımın sırf sıhhat ölçümlerini takip etmek olmadığını, bu sayıların gerçekte ne manaya geldiğine dair teklif ve ek bağlam sağlamak olduğunun da bir işareti. Saatin ana özelliği, kişinin ne kadar enerjik olduğunu göstermesi ve sonrasında puanlaması. Citizen, testin NASA’nın astronotların uyanıklığını belirlemek için kullandığı psikomotor teyakkuz testine dayandığını söylüyor. Uyanıklık takibi testleri kısa ve Citizen’e nazaran günlük alınabiliyor.

Citizen, yeni akıllı saat modelinin kişinin kronotipini, yani sabah mı gece mi daha enerjik olduğunu anlayabildiğini argüman ediyor. Saat, kişinin kronotipini belirlemek ismine 7-10 gün boyunca uyku datalarını ve uyanıklık puanlarını işlemek için IBM’in Watson Studio teknolojisini kullanıyor. Saat, bu bilgileri kalp atış suratı, uyku nizamı ve aktivite üzere öbür bilgilerle birleştirerek kişinin alışkanlıklarını öğreniyor ve yorgunluk, bitkinlik hâlini nasıl atacağı konusunda tekliflerde bulunuyor. Citizen’in power fixes ismini verdiği bu tavsiyeler de NASA araştırması kullanılarak tasarlanmış.

Google Wear OS üzerinde çalışan, hem iPhone hem de Android telefonlarla eşleşebilen saat, jiroskop, ivmeölçer, barometre, altimetre, kan oksijen takibi üzere birçok akıllı saatte bulunan sensörlere sahip. Mikrofon ve hoparlör üzere standart akıllı saat özelliklerine ve Spotify, YouTube Müzik, Amazon Alexa, Strava üzere uygulamaları çalıştırma yeteneğine sahip.

Citizen CZ Smart saat fiyatı

Citizen, gündelik ve spor olmak üzere iki farklı model sunuyor. Gündelik kullanıma daha uygun modelin fiyatı 350 dolardan başlarken, spor modeli 375 dolardan başlıyor. Saatler, Mart ayında Amerika’da satışa sunulacak.

Başa dön tuşu