Huawei, Android ve Windows işletim sistemlerinin alternatifini piyasaya sürüyor

ABD Lideri Donald Trump‘ın bu ayın başlarında imzaladığı kısıtlamalar, Huawei‘nin Amerikan şirketi tarafından geliştirilen yazılım ve donanımları kullanmasını yasaklıyor. Bu da şirketin artık Android ve hatta Windows işletim sistemlerini aygıtlarında kullanamayacağı manasına geliyor. Lakin Çinli şirket hazırlıklı olduğu bu durum için yeni planını devreye sokmaya hazırlanıyor.

Huawei B planını devreye sokuyor

Huawei aslında uzun bir müddettir ABD hükümetinden bu türlü bir karar beklediği için, kendi işletim sistemlerini geliştiriyordu. Çünkü birçok haberimizde de sizlere bu durumdan bahsetmiştik. Huawei Aygıtları Lideri ve Tüketici İş Kümesi CEO’su Richard Yu CNBC’ye yaptığı açıklamalarda, işletim sistemlerinin küresel versiyonunun 2020’nin birinci yahut ikinci çeyreğine kadar memleketler arası pazarlara hazır olabileceğini açıkladı.
Huawei’nin kendi işletim sistemini lakin Google‘ın Android’i, Microsoft’un da Windows’u aygıtlarından kalıcı olarak yasaklaması durumunda piyasaya süreceklerini belirten Yu, Huawei cihazlarda App Gallery uygulama mağazasının yer alacağını açıkladı. Hatta bu kararın erken açıklanması durumunda ise önümüzdeki sonbaharda Çin’deki Huawei akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarların kendi işletim sistemlerine sahip olacağını belirtti.

Richard Yu’nun öteki açıklamaları ise şu formda: “Bunu yapmak istemiyoruz lakin ABD hükümeti yüzünden bunu yapmak zorunda kalacağız.  ABD’nin bu kararı yalnızca bizim için değil ABD’li şirketler için de makûs bir durum. ABD ile iş yapmak istiyoruz lakin öbür bir tahlilimiz ve öbür bir seçeneğimiz yok.”

Başa dön tuşu