Cep telefonlarında ÖTV kalkacak mı? Bakanlıktan açıklama!

Türkiye’deki telefon satışlarının düşüş eğilimine geçmesi ve tüketicilerin yurt dışındaki telefonlara yönelmesiyle telefonlar için ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, cep telefonu ve tabletlere ÖTV indirimi tezleri hakkında açıklama yaptı.

Telefonlarda ÖTV kalkacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “telefon ve tabletlerden ÖTV alınmamasına” ait bir çalışmasının olmadığını açıkladı. Telefonlarda ÖTV sıfırlama yahut ÖTV indirimi üzere rastgele bir gelişme olmayacak.

Kamuoyunda gündeme gelen haberlerde, bir kereye mahsus olmak üzere gençlerin alacakları birinci telefon ve tablet bilgisayarların ÖTV’siz satılmasına yönelik bir düzenleme hazırlığı olduğu tezleri yer almıştı. Bakanlığın gündeminde bu tarafta de bir çalışma bulunmuyor.

Cep telefonlarından ne kadar vergi alınıyor?

Telefonların vergisiz fiyatı üzerinden sırasıyla %1 oranında Kültür Bakanlığı Hissesi, %12 oranında TRT Bandrol Fiyatı, ÖTV ve %18 oranında KDV alınıyor. Telefonun fiyatına nazaran ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişiyor. ÖTV’siz fiyatı 1500 TL’yi aşmayan telefonlardan %25 ÖTV, 3000 TL’yi aşmayan telefonlardan %40 ÖTV, 3000 TL’nin üzerindeki telefonlardan ise %50 ÖTV alınıyor.

Başa dön tuşu