Huawei kendi işletim sistemine geçerse Google 800 milyon kullanıcı kaybeder

ABD ve Çin ortasındaki tansiyonun Huawei’ye tesirleri herkes tarafından merakla takip ediliyor. Firmanın tahminen de en çok elini kolunu bağlayan nokta, aygıtlarında kullandığı Android işletim sistemi oluyor. Her ne kadar halihazırda raflarda yer alan telefon modelleri düşüncesiz bir biçimde güncellemelerini almaya devam edecek olsa da Huawei’nin kendi işletim sistemine verdiği ehemmiyetin artırdığı biliniyor. CNBC’ye konuşan Huawei yöneticisi Ren Zhengfei, Android’i terk etmeleri durumunda Google’ın gelecekte 700-800 milyon kullanıcı kaybedeceğini aktardı.

Android’in değiştirilmesi istenmiyor

Ren Zhengfei röportajında Google ile olan bağlarını ve Android işletim sistemini değiştirmek istemediklerini de söyledi. Android’i terk etmek firmanın büyüme suratını makûs tarafta etkileyecektir. Fakat şayet işler bu noktaya gelirse Huawei’nin işletim sistemini değiştirmek için hazırlıklarına süratle devam ettiği biliniyor.

Huawei’nin işletim sistemi tercihinde ise birçok kestirim mevcut. Firmanın kendi HongMeng OS, Ark OS işletim sistemi isimlerine ek olarak Sailfish OS ve Rusya’nın Avrora OS işletim sistemleri de ihtimaller dahilinde gözüküyor.

Huawei’nin yeni işletim sistemi hakkında argümanlı bilgiler de orta ara gün yüzüne çıkıyor. Sızıntılar yanlışsız çıkarsa Android uygulamalarını destekleyen, süratli bir Huawei işletim sistemi görmemiz mümkün. Hatta Oppo, Xiaomi, Meizu üzere öteki Çinli firmalar da Huawei’nin geliştirdiği bu işletim sistemini kullanmaya karar verirse, Android’in karşısına değerli bir rakip çıkabilir.

Başa dön tuşu