Bir perakendeci bilgisayar donanımlarında yaşanan arıza oranlarını paylaştı

Filipinler’de bir perakendeci olan Hardware Sugar, birkaç yıla ilişkin operasyonları sonucunda en çok arıza yaşayan yahut bir halde iade olunan bilgisayar donanımlarını ve markalarını paylaştı. Firma, Amazon, Newegg, Best Buy üzere büyük bir mağaza olmasa da datalar bir fikir oluşturması açısından kıymetli olabilir.

Bilgisayar bileşenlerindeki arıza oranları paylaşıldı

Perakendecinin paylaştığı datalara nazaran ekran kartları, bilhassa Gigabyte‘ınkiler, tüm donanım bileşenleri ortasında en yüksek arıza oranına sahip olanlardı. Satıcının bilgileri, Gigabyte markalı ekran kartlarının yüzde 5’inin iade sürecine girdiğini gösteriyor. Öte yandan MSI ise yüzde 1,5 başarısızlığa sahip olmuş durumda. Öte yandan satıcı, bu arızaların hangi eser modelinde olduğunu ise paylaşmadı.

Anakartlar tarafındaysa durum tam aksine dönmüş vaziyette. MSI anakartları, Gigabyte anakartlarından (%1,8) daha yüksek arıza oranına (%2,4) sahip lakin tekrar bu bahiste da hangi çipsetlerde sorun yaşandığına dair bir data paylaşılmadı.

Bilgiler ayrıyeten, Filipinler’de Corsair ve Cooler Master üzere büyük isimleri geride bırakarak Seasonic güç kaynaklarının çok tanınan olduğunu ortaya koyuyor. Güç kaynağı noktasında Corsair ve DeepCool en düşük arıza oranına sahip markalar ortasında yer alıyor. RAM ve depolama tarafındaysa en yüksek arıza oranı TeamGroup eserlerde yaşanırken soğutma tahlillerinde ise en yüksek arızaya NZXT sahip oldu. Bu datalar elbette istatistiksel manada çok sağlıklı bilgiler sağlamıyor çünkü örneklem boyutu birçok eser kümesinde düşük bir düzeyde.
Başa dön tuşu