Huawei Kirin 990 5G işlemcisini tanıttı!

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Berlin’de düzenlenen ve büyük bir teknoloji yarışının uzunluk gösterdiği IFA 2019 etkinliği kapsamında tanıttığı, Dünya’nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G ile tüm dikkatleri üzerine topladı.

Huawei Kirin 990 5G işlemcisini tanıttı!

Huawei, Dünya’nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olan Kirin 990 5G’yi, IFA 2019 kapsamında tanıttı. Yeni işlemci, ağır süreçlerde pil ömrünü uzatacak bir dizi verimlilik geliştirmesi ile bizleri karşılıyor.

Daha evvel geleceği resmi olarak müjdelenen işlemci, firma ve yeni akıllı telefonları için büyük ehemmiyet arz ediyor. Çünkü Çin merkezli teknoloji devinin söylediğine göre çipin, entegre 5G yapısıyla Qualcomm ve Samsung 4G alternatiflerinden çok daha uygun.

Kirin 990 5G, dikkat çeken AI destekli özellikleri ve ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olması sebebi ile büyük ilgi gördü. 5G özelliği yongaya dahil edildiğinden, aygıtta daha az yer kaplıyor. 10.3 milyar transistöre sahip olan çip, 7nm’lik EUV teknolojisi ile güçlendirilmiş sekiz çekirdekli bir işlemci. Bilmeyenler için söyleyelim; EUV teknolojisi, ekran kartlarının harcadığı enerjiyi düşürürken performansı artırarak, ekran kartlarının daha soğuk çalışmasını sağlayacak özelliğe sahip.

Kirin 990 5G, içerisinde 2 adet yüksek performans, 2 adet orta düzey performans ve 4 adet düşük düzey performans veren ünite yer alıyor. Bu üniteler sırasıyla 2.86GHz, 2.36GHz ve 1.95GHz saat suratına sahip. Tıpkı zamanda mobil oyunlarda daha düzgün bir performans sunmayı amaçlayan işlemci 16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemcisinin yanı sıra bant genişliğini %15‘e kadar azaltmak için ise yerleşik akıllı önbellek kullanıyor.

5G takviyesine de sahip olan Kirin 990 5G, Tüm bunlara ek olarak, 2.3Gbps yükleme ve 1.25 Gbps indirme suratlarına ulaşabiliyor.

Başa dön tuşu