Huawei telefonlara Google darbesi – Güncellendi

Başkan Trump’ın talimatıyla Huawei ve ilgili iştiraklerine ekipman tedariğinin müsaadeye bağlanmasının akabinde ağır bir darbe de uzun soluklu ortağı Google’da geldi. Google ortağına olan tüm takviyesini kesiyor.

Ağır darbe

Sektöre yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Google bundan bu türlü Huawei’den donanım yahut yazılım tedariği yapmayacak. Daha da berbatı Google’ın mevcut hizmet ve teknik dayanağına de erişimi engellenecek.

Bunun manası bundan sonra Huawei telefonlarında Google Play ve Gmail üzere tanınan Google uygulamaları olmayacak. Ayrıyeten bunlara harici kaynaklardan erişme imkânı da ortadan kalkacak. Kaynaklar sistem güncellemeleri konusunda da Google’ın dayanağını büsbütün keseceğini tabir ediyor.

Bu durumun tek istisnası açık kaynak olarak erişilebilen Android sürümleri olacak. Huawei’nin bu sürümlere erişerek kendi telefonlarına güncelleme sağlayabilmesi mümkün olacak. Bunun dışında yeniden rastgele bir Google uygulamasını sunamayacak. Mevcut Huawei telefonları ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Tam da Huawei’nin akıllı telefon pazarında iki numaraya oturması sonrasında gelen arkası gerisine yasaklamalar başlarda soru işareti oluşturuyor. Bilhassa küresel pazarda yasaklar tesirli olabilir. Bundan sonra Huawei’nin atacağı adımlar çok değerli.

Elbette tabiri yerindeyse Huawei’nin eli de armut toplamıyor. Firma kendisine ilişkin bir işletim sistemi geliştirme çalışmaları yapıyor ve hatta Çin’de bu sistemin birinci testleri de başladı. Firmanın Google’dan bu cins bir atılım beklediği anlaşılıyor.

Google tarafına dönecek olursak milyarlık Android ekosisteminin sahibinin tarafsız olması gerekir miydi bilemiyoruz fakat sonuçta bir ABD firması. Çünkü geçmişte Nexus telefonlarda Huawei ile çalışmıştı. Öbür taraftan daima büyüyen itici güç Huawei’den ekosistemi yoksun bırakmış olacak. Android dünyasını çok farklı gelişmeler bekliyor diyebiliriz.

Güncelleme: Huawei telefonların Google Play ve öbür uygulamaları almaya devam edeceği lakin güncelleme ve teknik takviye alamayacağı belirtildi. 

Başa dön tuşu