Huawei telefonların kilit ekranında reklam gösterilmeye başlandı

Çinli telekominikasyon devi Huawei, ABD ile gereğince sorun yaşamıyormuş üzere, artık de aygıtlarında gösterdiği reklamlarla gündemde. Reddit kullanıcılarının bildirdiğine nazaran, şirketin amiral gemisi modeli P30 Pro da olmak üzere birçok akıllı telefonunun kilit ekranında reklam gösterilmeye başlandı.

Henüz net bir açıklama yok

Bu durumdan muzdarip kullanıcılara nazaran bu olay, Huawei telefonlarda bulunan ve aygıtı her kilitlemeden sonra otomatik olarak duvar kağıdını değiştiren Magazine Unlock (Magazin Kilidi) tarafından destekleniyor. Bu özellik, yeni bir kilit ekranı art planı oluşturmak yerine, bazen otel rezervasyonu web sitesi olan booking.com için bir reklam görüntülüyor. Şimdi ne Huawei ne de Booking, bu reklam yayını hakkında rastgele bir yorumda bulunmuş değil.

Yaşanan bu olaya ilgili olarak bir açıklama yapan Huawei’nin Almanya resmi hesabı, bir özür yayınladı ve Magazine Unlock’un devre dışı bırakılması durumunda kullanıcıların bu reklamları görmeyeceğine dair bir tweet attı. Bu olayın hangi ülkelerde yaşandığı ve kaç kullanıcıyı etkilediği henüz bilinmezken, Huawei’nin ABD ile yaşadığı ambargo devrine denk gelmesi ise şirket açısından olumsuz bir tesir olarak nitelendiriliyor.

Başa dön tuşu