Intel 12. Nesil işlemci fiyatlarına zam yaptı: Eski nesil yeni nesilden çok daha pahalı oldu

Geçtiğimiz yıl Intel, 12. Kuşak Alder Lake işlemcileri de dahil olmak üzere işlemci fiyatlarını artırmayı planladığını duyurmuştu. Firmanın bu planını yılın son çeyreğinde gerçekleştirmesi bekleniyordu lakin artırımlar bu yılın başında uygulanmaya başlandı.

Intel’den işlemcilere zam

Fiyat artışının şimdilik 12. Jenerasyon Alder Lake işlemcilerini kapsadığı görülüyor. Intel’in Ark web sitesi üzerinden de takip edilebilecek olan fiyatların %10 oranında yükseltildiği görülüyor. Öte yandan Intel’in %20’ye varan artırım yapması beklenmekteydi. Fiyat artışı nispeten küçük gelebilir ancak hali hazırda 12. Kuşak işlemciler yeni 13. Jenerasyon işlemcilerden çok daha değerli durumda. Örneğin Core i9 12900K an itibariyle 658 dolar, Core i9 13900K ise 599 dolar fiyat etiketine sahip.

Öte yandan Intel’in bu fiyat yükseltmesine perakende mağazalarının uyup uymayacağı ise meçhul. Hali hazırda perakende mağazalarında fiyatlar Intel’in resmi sayılarına nazaran çok daha uygun durumda. Tabi buradaki fiyatlar stoklardan kaynaklanıyor olabilir. Yeni stoklar gelince fiyatların arttığını görmemiz beklenen.

Bunların yanında Intel’in yaptığı fiyat artışı AMD ile rekabeti olumsuz etkileyebilir. Hali hazırda tüketicilerin hem 13. Jenerasyon işlemcilerine hem de Ryzen 7000 işlemcilerine olan talebi istenilen seviyede değil. AMD’deki durum bu hususta Intel’e nazaran daha da berbat çünkü kırmızılı ekip yeni jenerasyon işlemcileriyle birlikte yeni AM5 anakart ve DDR5 bellekleri mecburî kılıyor.

Başa dön tuşu