Ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır? Bilinmeyen numaralara son!

Son birkaç yıldır 0850’li numaralar dışında 0555 üzere olağan cep telefonu numaralarından istenmeyen aramalarda artış var. Neredeyse her gün, bazen  gün içinde arkası gerisine bilinmeyen numaralar üzerinden arama alıyoruz ve “arayan kim sanki?” sorusunu soruyoruz. İstenmeyen aramaları engellemek de bir tahlil lakin bu numaralar meskende yahut iş yerinde kullandığımız bir servise ilişkin olabiliyor. Numara engelli olduğundan, özel sunulan kampanyayı kaçırmış oluyoruz. Bu yüzden engellemeden evvel çeşitli numaradan isim sorgulama sistemleriyle “Bu numara kime ait” sorgusu yapmakta yarar var. Pekala, bilinmeyen numara sorgulama fiyatsız olarak nasıl yapılır?

Ücretsiz numara sorgulama prosedürleri 📲

Telefon numarası kime ilişkin, nasıl öğrenirim? diye soranlar için öncelikle birkaç numaradan isim sorgulama usulü olduğunu belirtelim. 11880 numara sorgulama, bilinmeyen numara SMS ile sorgulama, Turkcell’in bilinmeyen numara servisi ile numara sorgulama, Truecaller ve Caller ID üzere üçüncü parti uygulamalar ve siteler aracılığıyla bir telefon numarasının kime ilişkin olduğu bulunabiliyor. Numaradan isim sorgulama nasıl yapılır? görelim.

1. Google araması ile bilinmeyen numara sorgulama 🔎

Telefon numarasından isim bulma yollarının başında Google araması geliyor. Sizi arayan numaranın kim olduğunu öğrenmek için tek yapmanız gereken, Google’a telefon numarasını yazıp sonuna “kime ait” ibaresini eklemek.

Arayan numara sabit sınır yahut saygın bir işletmeye aitse süratli bir halde muhtemelen gerçek bir sonuç alırsınız. Üstlerde görmüyorsanız, biraz altlara inerek “Bu numara kimin?” yanıtını alacağınız çeşitli numara sorgulama sitelerine bakın. Ferdî telefon numarasıysa (kendi numaranızı da yazarak deneyebilirsiniz) muhtemelen bir sonuca ulaşamayacaksınız. Bu yüzden Google, her vakit yabancı bir numaranın kime ilişkin olduğunu öğrenmenin en güzel yolu değil.

2. Numara sorgulama sitesi ile arayan kim öğrenme 🌐

Numara arama ve sorgulama siteleri, telefonunuza gelen yabancı bir aramanın kime ilişkin olduğunu bulmanın en kolay ve inançlı yollarından biridir. Numara sorgulama sitesi ile arayan kim nasıl öğrenilir adım adım görelim:
 1. Ücretsiz numara sorgulama sitesini açın.
 2. Kime ilişkin olduğunu öğrenmek istediğiniz numarayı başında 0 olmadan yazın.
 3. Güvenlik kodunu girin ve “Sorgulama yap” butonuna tıklayın.
 4. Çıkan sonuçlar ortasında “Güvenli” yorumlara bakın.

3. 11880 ile numaradan isim sorgulama 📞

Bilinmeyen numaralar servisi 11880, sizi arayan numaranın kime ilişkin olduğunu öğrenebileceğiniz bir hizmet.

Sizi arayan cep yahut sabit telefon numarasının kime ilişkin olduğunu çabucak bulabiliyorsunuz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, hangi operatörün abonesi olduğunuz fark etmeksizin süratlice tel no sorgulama sürecini yapabiliyorsunuz lakin numaradan isim sorgulama servisinin kullanımı fiyatlı.

4. SMS ile numara sorgulama 📱

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, her operatörün sms ile numaradan isim sorgulama servisi bulunuyor. Pekala, bilinmeyen numara aradığında telefon numarasının kime ilişkin olduğunu bulmak için hangi numaraya sms göndermek gerekiyor?
 • Turkcell numara sorgulama ▶ Kime ilişkin olduğunu öğrenmek istediğiniz Turkcell numarasını yazıp 2200’a SMS gönderin.
 • Vodafone numara sorgulama ▶ KIM yazıp boşluk bırakıp 10 haneli GSM numarasını yazarak 7048’e SMS gönderin.
 • Türk Telekom numara sorgulama ▶ Kişinin numarasını yazıp 11855’e SMS gönderin.

Numaradan isim sorgulama uygulamaları 📲

Telefon numarasının kime ilişkin olduğunu gösteren uygulama önerir misiniz? diye soranlar için, numaradan isim sorgulama yapabileceğiniz birçok uygulama mevcut. Android telefon ve iPhone kullanıcılarına sunulan bu uygulamalar, “arayan kim” göstermenin yanı sıra istenmeyen aramaları belirleme ve engelleme üzere hoş özelliklere de sahip. İşte bilinmeyen numaraları öğrenmek için faydalanabileceğiniz en uygun telefon no sorgulama uygulamaları:

1️⃣ TrueCaller

TrueCaller, numaradan isim sorgulama denildiğinde akla birinci gelen uygulamalardan.

200 milyon kullanıcının yardımıyla oluşturulan büyük bir spam listesiyle desteklendiği için, “bu numara kimin ya da arayan kim ki?” yanıtını en süratli biçimde alabileceğiniz uygulamaların başında geliyor. TrueCaller’ı varsayılan arama uygulamanız da yapabiliyorsunuz.

2️⃣ Hiya

Hiya, numaranın kime ilişkin olduğunu gösteren, TrueCaller alternatifi uygulama.

Telefon numarasını algılıyor ve arayan numara kimin gösteriyor. Ayrıyeten numaradan isim sorgulama için yerleşik bir çeviriciye sahip. Dolandırıcılık aramalarını reddetme, spam numaraları ve kısa iletileri kara listeye alm üzere bir dizi bilhassa geliyor. Uygulama, istenmeyen aramaları süratlice algılıyor.

3️⃣ Mr. Number

Mr. Number, telefon numarasının kime ilişkin olduğunu gösteren bir başka tanınan uygulama.

En âlâ yabancı numara sorgulama uygulamaları ortasında olan Mr. Number, arayan kim göstermenin yanı sıra istenmeyen bildirileri, dolandırıcı ve spam aramaları engelleyebiliyor. Uygulama, kullanıcılar tarafından bildirilen numaralara nazaran tüm dolandırıcı aramaları ve istenmeyen smsleri engelliyor. Daha da hoşu, belirli alan kodu ve ülkeden gelen aramaları da engelleyebiliyor.

4️⃣ True ID Caller Name

True ID Caller Name, sizi spam ve dolandırıcı aramalardan uzak tutmak için arayanın ismini ve ülkesini bilmenizi sağlayan, Android için en âlâ arayan kimliği uygulamalarından biri.

Uygulama, arama geçmişinizi gösteren kolay ve kullanımı kolay bir arayüz ve gelen, giden, yanıtsız ve reddedilen aramaların toplam sayısını gösteren bir tahlil sayfasına sahip. Bilinmeye numara bulma, numaraları beyaz listeye ekleme, ileti gönderme fiyatsız sürümde sunuluyor. Arama engelleme işlevi fiyatlı sürümde mevcut.

5️⃣ Whoscall

Whoscall, 1 milyardan fazla spam ve dolandırıcı numaradan oluşan bir veritabanına sahip. Arayanın kim olduğunu gösteren program, yerleşik bir çevirici ve konuşma sayfasıyla geliyor.

Arayan kim uygulaması, çevrimdışı veritabanına sahip olduğundan internet irtibatınız olmadığında dahi rehberinizde olmayan yabancı numaranın kime ilişkin olduğunu görebiliyorsunuz. Kullanıcı dostu arayüze sahip olan uygulama, emniyetli olmasıyla öne çıkıyor.

6️⃣ UpCall

UpCall, Turkcell’in bilinmeyen numara sorgulama uygulaması. Rehberinizde kayıtlı olmayan numaranın kime ilişkin olduğunu telefon çalarken görebiliyorsunuz. Numaradan isim sorgulama yaparak kime ilişkin olduğunu öğrenebiliyorsunuz. İsimden numara ya da numaradan isim bulma ücretsiz lakin ayda üç adet sorgulama hakkınız var.

İsimden numara sorgulama nasıl yapılır 💬

İsimden telefon numarası bulmanız mı gerekiyor? Operatörlerin bilinmeyen numaralar servisini kullanabilir, 11880’yi arayabilir yahut iletiyle bir kişinin telefon numarasını bulabilirsiniz.

Vodafone abonesiyseniz 11842, Turkcell abonesiyseniz 11832, Türk Telekom abonesiyseniz 11855’e kısa bildiri göndererek isim soyad bilgisinden telefon no sorgulama yapabilirsiniz. Operatörlerin bilinmeyen numaralar servisi dışında 11880’i arayarak (dakikası 8 TL) isimden numara sorgulama yapabilirsiniz. İsimden numara sorgulama sitelerinin (sorgulapp gibi) çok sağlam olmadığını belirtmekte yarar var.

BTK numara sorgulama nasıl yapılır 📱

e-Devlet üzerinden BTK numara sorgulama süreciyle isminize kaç çizgi var kolay kolay öğrenebilirsiniz. Mobil çizgi sorgulama nasıl yapılır adım adım görelim:
 1. e-Devlet uygulamasını açın.
 2. TC. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet’e giriş yapın.
 3. Arama kısmına “numara sorgulama” yazın.
 4. Mobil çizgi sorgulama üzerine dokunun.
 5. Adınıza kayıtlı tüm çizgiler çıkacaktır.

Numara taşıma sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılır 📲

Sınır taşıma süreci gerçekleştirdiniz ve numaranızın yeni operatöre geçip geçmediğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Yahut rastgele bir Turkcell, Vodafone yahut Türk Telekom (TT Mobil) numarasının hangi operatöre kayıtlı olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz? e-Devlet Kapısı üzerinden numara taşıma sorgulama yapabilirsiniz. Telefon numarasının hangi operatöre ilişkin olduğu bilgisini almak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:
 1. e-Devlet üzerinden BTK numara taşıma sorgulama sayfasına gidin.
 2. Telefon numarasını başında sıfır olmadan girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
 3. İlgili telefon numarasının hangi operatörden hizmet aldığı bilgisi gelecektir.

Bazen rehberimizde olmayan bir numara aradığında kime ilişkin olduğunu öğrenmek için numaradan isim sorgulama muhtaçlığı duyabiliyoruz. Bazen de bir kişinin telefon numarasını bulmak için isimden numara sorgulama yapmamız gerekebiliyor. e-Devlet üzerinden sırf mobil çizgi sorgulama yapılabildiğinden numara sorgulama nasıl yapılır? çok soruluyor. En uygun arayan kim uygulamalarına da yer verdiğimiz bu rehber yazıda tüm numara sorgulama yollarını bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu