Intel kendi ayağına mı sıkıyor?

Pandemi periyodunda adeta şaha kalkan yonga dalı ekonomik krizin başlaması ile son yıllardaki en makûs periyodunu yaşamaya başladı. Azalan talep nedeniyle dalda üretim de yavaşlamış durumda. Bölüm devlerinin çeyrek periyot gelirleri giderek azalıyor. Bununla birlikte daha berbatı şimdi yaşanmamış olabilir.

Intel reaksiyon topluyor

Yatırım firması Bernstein bilgisayar dalında yaşanan stok fazlalığına karşın Intel’in hala piyasaya muhtaçlıktan fazla bileşen sürmesini eleştirdi. Raflar dolu iken bile en küçük bir boşluğun kendi eserleri ile doldurulmasını isteyen firmanın hayli bencil davrandığını ve dalı de ateşe attığını belirtiyor.

Krizi fırsata çevirmek istediği anlaşılan Intel’in fiyat ve kapasite imkânlarını stratejik bir silaha dönüştürmeye çalıştığı lisana getiriliyor. Ayrıyeten Intel’in perakende kanallarının tıkandığını bilmesine karşın sevkiyat yapması kendi ayağına sıkmak olarak tanımlanıyor.

Zaten şişmiş olan yonga dalını daha da şişirmeye çalışmak elbette krizin daha da uzamasına neden olacak. Düşen ortalama fiyatlar nedeniyle Intel dahil tüm oyuncuların toparlanması da vakit alacak.

Başa dön tuşu