Yetkili Servis Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm elektronik ürünler kullanıcı hataları veya farklı sorunlar nedeniyle bozulabilir. Bu noktada, yetkili servisler devreye girmektedir. Peki bir servisin gerçekten yetkili servis olduğu nasıl anlaşılır?

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve bugün hepimizin elinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünler var. Tabii televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın gibi ürünler de artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ancak zaman zaman, kullandığımız herhangi bir ürün bozulabiliyor; ara ki yetkili servis bulasın…

İşte tam da bununla ilgili olarak Türkiye’de aktif hale getirilmiş ancak pek de bilinmeyen bir hizmet olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’na bağlı Servis Bilgi Sistemi (SERBİS), Türkiye’de aktif olarak hizmet veren herhangi bir markanın herhangi bir kentteki yetkili servisine dakikalar içerisinde ulaşmanıza imkan tanıyor.

SERBİS sorgulama ekranı işte böyle görünüyor!

SERBİS sorgulama ekranı

SERBİS, oldukça basit bir arayüze sahip olan bir sistem. Sorgulama sayfasına ulaştıktan sonra, bazı parametreleri doldurmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra servis hizmeti almak istediğiniz bir markanın bulunduğunuz yere en yakın yerdeki yetkili servisine ait bilgilere anında ulaşabiliyorsunuz

SERBİS nasıl kullanılır?

Yetkili servis sorgulama

  • Adım #1: “Üretici/İthalatçı Firma” bölümüne hizmet alacağınız marka ismini girin.
  • Adım #2: “Marka Seçimi” bölümüne hizmet alacağınız markayı (veya alt markayı) girin.
  • Adım #3: “Ürün Seçimi” bölümüne de hangi ürün ile ilgili hizmet alacağınızı yazın.
  • Adım #4: “İl Seçimi” bölümünden bulunduğunuz şehri seçin.
  • Adım #5: “İlçe Seçimi” bölümünden bulunduğunuz ilçeyi seçin.

SERBİS’te doldurmanız gereken ilk parametre, üretici ve ithalatçı firma bölümü. Bu bölüme servis hizmeti almak istediğiniz markanın adını yazıyorsunuz. “Marka Seçimi” bölümüne ise hizmet almak istediğiniz markayı yazmanız gerekiyor. Bunu şu örnek ile izah edelim. Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, Redmi akıllı telefonların da servis hizmetlerini yönetiyor. İşte bu gibi durumlarda ilk bölüme Xiaomi, ikinci bölüme de Redmi yazmanız gerekiyor. “Ürün Seçimi” alanına hangi ürün (telefon, kulaklık, dizüstü bilgisayar vs.) ile ilgili hizmet alacağınızı giriyorsunuz. Daha sonra da il ve ilçe seçimi yaparak kendinize en yakın yetkili servisi bulabilirsiniz.

SERBİS aslında çok önemli bir sistem. Peki neden?

Servis Bilgi Sistemi

Satın aldığınız her elektronik alet, belirli süreli garanti kapsamındadır. Örneğin teknoloji perakendecilerinden satın aldığınız sıfır telefonlar, 2 yıl garantilidir. İşte “yetkili servis” kavramı, en çok da garanti durumu için kritik önem arz etmektedir. Olur da garantisi devam eden bir telefonu yetkili servis olmayan bir tamirciye açtırırsanız, telefonunuz garanti kapsamından çıkar. O an itibarıyla telefonunuzda tamamen marka kaynaklı bir sorun da yaşasanız, garanti kapsamında hizmet alamazsınız

  • Editör notu: Garanti sisteminin ne kadar önemli olduğunu başımdan geçen bir olay ile anlatmak isterim. 2020 model Toyota Corolla Hatchback aracımın sağ arka camı, bundan kısa bir süre önce açılıp kapanmamaya başladı. Bir süre sonra da cam kendi kendine bir miktar açıldı ve öylece kaldı. Toyota yetkili servisi, aracımın devam eden garantisi sayesinde bakım onarım işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirdi. Bana verilen faturada yapılan işlemler için 5.000 TL’nin üzerinde masraf çıktığı (parça değişim + işçilik), bunun garanti kapsamında tahsil edilmediği belirtilmişti.

Tüketici olarak bilmeniz gereken ilk şey: Üzerinde Samsung tabelası gördüğünüz her servis, yetkili servis değildir!

teknik servis

Hangi şehirde yaşıyor olursanız olun, Türkiye’de en çok tercih edilen markalar arasında yer alan Samsung’a ait pek çok servise denk gelirsiniz. Bunların bazıları yetkili servis olarak kayıt altına alınmış durumdayken, bazıları ise “özel servis” olarak geçmektedir. İşte burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Öyle ki tabelasında veya camında Samsung yazısını gördüğünüz her servis, yetkili servis olmayabilir. Emin olmak için SERBİS’i kullanmak, size büyük avantaj sağlayabilir.

Yetkili olmayan servislerde işlem yaptırmak, bazen daha büyük sorunlara yol açabilir. Yine Samsung üzerinden hareket edelim. Yetkili servise başvuru yaptığınız zaman ürününüzü gönül rahatlığı ile teslim edersiniz ve hiçbir sorun yaşanmayacağından da emin olursunuz. Ancak özel servisler, art niyetli kişiler tarafından işletiliyor olabilir. Böyle bir durumda yapılsın diye verdiğiniz ürün daha fazla bozulabilir, içindeki parçalar ile oynanabilir. Yapılan işlemler garantili de olmayacağından, hakkınızı arasanız da bir sonuca ulaşamazsınız.

Başa dön tuşu