Intel’in bazı Xe GPU’ları Ray Tracing’e donanımsal destek sunacak

 
Intel’in yayınladığı blog yazısında yer alan bir ayrıntı firmanın GPU pazarına girişine dair heyecanı bir kat arttırdı. Firmanın daha evvelce de bilinen birtakım yol haritası bilgilerine ek olarak ortaya çıkan plan mavi grubun GPU seyahatine daha yüksek beklentilerle başlamasını sağlayabilir.

Şimdilik bilgi merkezleri için 
 

Intel daha evvelden yayınladığı görsellerine nazaran Xe ailesi tahlillerini data merkezleri ve son kullanıcı odaklı olarak ikiye ayıracak. Yapay zeka gibi ağır yüklere yönelik geliştirilen kulvarda sunulacak Ray Tracing’e donanımsal hızlandırma takviyesi donanım severlerin aklında kullanıcılara yönelik modellerde de ışın izleme tecrübesine yönelik soru işaretleri oluşturdu.

 
 

Şu anlık bilgi merkezleri için açıklanan durumun şayet olur da donanımsal bir hızlandırma sunulursa Intel’in elini güçlendireceğine kuşku yok. Son olarak 2020 yılında Intel’in kendi 10 nm sürecinden geçecek modellerin son ortaya çıkan tezlere nazaran Samsung’un Güney Kore’deki 5 nm FİnFET üretim tesislerinden çıkacağını da ekleyerek sözlerimizi noktalayalım.

Başa dön tuşu