Jetgiller gerçek oluyor: Samsung bu yıl EX1 adlı hizmetçi robotunu piyasaya sürecek

Samsung Electronics, bir müddettir tüketici sınıfı robotik pazarını yakından izliyor ve CES 2023 kapsamında şirket, bu alanı yeni bir büyüme motoru olarak gördüklerini açıkladı. Hatırlayacağınız üzere birkaç yıl evvel Samsung bir öteki CES’te robot hizmetçisini tanıtmıştı ve görünen o ki olay bu sefer gerçeğe dönüşüyor.

Samsung, EX1 robotunu bu yıl piyasaya sürecek

Samsung, CES 2021’de Bot Handy adını verdiği bir hizmetçi robotunu tanıtmıştı. Bu robot geleceğe bir bakış niteliğindeydi ve gerçek bir eser haline gelmemişti. Lakin Samsung Electronics’in lider yardımcısı ve CEO’su Han Jong-hee, Las Vegas’ta düzenlediği basın toplantısında, “Bu yıl içinde EX1 isimli bir insan yardımcı robotu piyasaya sürmeyi planlıyoruz” dedi.

CES 2021’de tanıtılan Bot Handy konseptinin gerçek olup olmayacağı meçhul lakin o periyotta tanıtılan robot bulaşık ve çamaşır yıkayabiliyor, sahibi içecek doldurabiliyor ve konutun öteki işlerini gerçekleştirebiliyordu. Hasılı çocukluğumuzda izlediğimiz Jetgiller’deki ailenin hizmetçi robotu Rosie’nin yaptıklarını yapıyordu.

Jong-hee, bahsettiği EX1 robotu hakkında rastgele bir ayrıntı paylaşmadı. Hasebiyle elimizde net bir çıkış tarihi ve fiyat bilgisi de bulunmuyor. Öte yandan Samsung Electronics artık robotları potansiyel yeni bir gelir kaynağı olarak görüyor ve geçen yıl firma, robot iş gücünü daha yüksek bir düzeye yükseltti. Hatta firma bir hafta evvel daha çok endüstriyel robotlarıyla ön plana çıkan Rainbow Robotics’e 47 milyon dolarlık bir yatırımda bulundu. Bu ortada Samsung, Bot Handy’nin tanıtım görüntülerini silmiş üzere görünüyor lakin aşağıdan farklı bir versiyonunu izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu