Keyzersoft’un blockchain tabanlı çözümleri neler? (Röportaj)

Keyzersoft Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi, müşterilerine blockchain tabanlı tahliller sunuyor. Dijital varlık ve kripto para yazılımları ile dikkat çekiyor. Keyzersoft’un tahlilleri hakkında daha fazla bilgi almak için Keyzersoft Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi Ortağı Büşra Altunay’a çeşitli sorular yönelttik.

1- Kısaca Keyzersoft hakkında bilgi verebilir misiniz?

Keyzersoft olarak yaklaşık 2015’ten beri blokzincir sektöründeyiz ve Türkiye’de bu alanda en tecrübeli takıma sahip olduğumuzu çekinmeden söyleyebiliyoruz. Eser bazlı olarak blokzincir tahlilleri ve birinci sınıf kripto para borsa platform tahlilleri sunuyoruz. Bilindiği üzere kripto paralar günlük hayatımızın değerli bir kesimi haline geldi. Kripto para borsaları da, kripto tabanlı iktisadın büyümesiyle giderek daha tanınan hale geliyor. Token İktisadı kavramının bugün kripto para geliştiricileri ve bunları finansman enstrümanları haline getirmeye çalışanlar için ne ölçüde kıymet taşıdığının ziyadesiyle şuurunda bir grup olarak bu alanda tahliller sunabilecek eserleri geliştirmeye devam ediyoruz. Kripto para borsa yazılımı geliştirme sürecimiz, blokzincir geliştirme takımımızın kripto para borsa eserini geliştirme, sanal varlık aleminden fiziki dünyaya eser bazında taşıma ve bu alana yönelik platformlara ve kullanıcılara dayanak sağlama faaliyetlerini kapsıyor. Eserlerimizden bir adedinde de iş ortaklarımıza gönül rahatlığıyla hizmetlerini sürdürebilecekleri, testlerini muvaffakiyetle tamamlayıp aktüel son halini elde ettiğimiz eserimizi deneyimlemeye davet ediyoruz. 

Kripto para borsa yazılımımızla müşterileriniz için sağlam, sağlam ve kullanıcı dostu bir kripto para borsası oluşturun.    

2- Öteki kripto para borsası yazılımlarından nasıl farklılık gösteriyor. Ayrıştırıcı temel ögeler neler?

Yazılımımızı başkalarından ayıran pek çok faktörü bulunmakta lakin JAVA ve PHP alt yapılarıyla birlikte geliştirmiş olduğumuz yazılım, %100 açık kaynaklı olmasıyla merkeziyetsizliğin ve özelleştirilebilirliğiyle farkını ortaya koyuyor. Burada iş ortaklarımızdan gelecek geribildirimlere cevap verebilecek ve eserle birlikte kullanıcısının da organik olarak büyümesine yarar sağlaya-bilecek dinamik bir eseri ortaya koyduğumuzu söylemek bizleri de heyecanlandırıyor.

3- Global boyuttaki zorluklar ele alındığında WEB3 dönüşümünün ödeme sistemlerine tesiri açısından görüşleriniz nelerdir?

Sancılı periyotların beraberinde güzel fırsatlar ve hoş imkânlar doğurduğunu belirtmekle birlikte WEB3 dönüşümünü; global faktörlerin de tetikleyici tesiriyle birlikte hali hazırda hudutlara ve kalıplara sığmayan yeni jenerasyon blokzincir teknolojilerinin toplumsal hayatın bütününe tesir ettiği periyot olarak belirtebiliriz. Tedarik zincirlerinde, otoritelerin mülkiyet ögelerini kayıt sistemlerinde, şahıslara ilişkin dataların kayıtlarında, fikir ve sanat yapıtlarıyla birlikte bilim ve patent alanlarındaki mülkiyetlerde ve en önemli bankacılık ve finans dalında blokzincir teknolojisinin sahiplik ve değişime ait yenilikçi usuller ve aracıları ortadan kaldırma tavrının, kripto/sanal varlıklar düzleminde yeni ‘’değişim enstrümanlarını’’ ortaya koymuş olduğunu ve fazlasını da beraberinde getireceğini ön görmek çağ ötesi bir yaklaşım olmayacaktır. WEB3’ün ise çağ ötesi bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi birinci adımlarını atmakta olan bu dönüşümü yakalamak ismine merkezi platformların bu geçiş sürecinde tesirli olacağını düşünüyoruz.

4- Yazılım tarafında regülasyonlar rastgele bir sınırlama getiriyor mu?

Blokzincir başta olmak üzere teknolojinin WEB3 evresinde otoritelerin de ziyadesiyle mevzuyu gündemlerine aldıklarını görüyor ve takip ediyoruz. Regülatörlerin aktivitelerine bakıldığında ise blokzincir, metaverse, kripto para platformları ve NFT’ler için farklı ayrı ele almak gerekiyor. Blokzincir, otoritelerce de desteklenen bir teknoloji. Öte yandan kripto para platformları ve NFT’ler için hazırlıkta olan yasal düzenlemeler için pek destekleyici olduğu söylenemez. Lakin biz yazılımlarımızı ve geliştirdiğimiz son eserlerimizi hukuk departmanımızla birlikte regülasyonlara uygun şekilde geliştiriyoruz. Böylelikle ortaya koyduğumuz eserlerimiz, kullanıcılarına ve iş ortaklarımıza regülatörlerden çekinmeden ve rastgele bir kuşku barındırmadan tüketilebilme imkânı sağlıyor.

5- Son devirde kriptolarda yaşanan ıstıraplar merkezi borsaların işlerini olumsuz etkiliyor. Bu durum size nasıl yansıyor?

Platformlar için; blokzincir teknolojisinin gündemdeki en çok alanı kaplayan eseri olduklarını söyleyebiliriz. Merkeziyetsizlik vaadiyle gelen bir alt teknolojinin siyasal otoritelerce kabul edilebilir olmasını beklemek gerçekçi olmazdı. Gerçekten merkeziyetsiz (DEX) borsaların müdahale edilebilir bir alanda olmadığı kabul edilebilir. Buna rağmen; istisnaları olsa dahi kripto varlıkların ödeme sistemlerinin bir kesimi yahut bir ödeme sistemi olmaları karşısında hal takınan siyasal otoritelerin tavırlarına ek olarak, bu tip platformların kurucuları ve hizmet sağlayıcılarının dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmaları; merkezi borsalara karşı tehlikeli izlenimlere neden oldu.

Tekrar belirtmek gerekirse bu platformlar blokzincir teknolojisinin alt eserleri olarak ele alınmalıdır. Kamuoyunun bakışı olumsuz etkilenebiliyor olsa dahi eserlerimiz profesyonellere hitap ettiği için eserlerimiz için görüştüğümüz iş ortaklarımız ve bölümün profesyonellerinin bakış açılarında olumsuz tesirlerle karşılaşmıyoruz. 

6- Bölümde yazılımcı bulmak halihazırda zorken siz çok daha teknik bir alana odaklı iş yapıyorsunuz. İnsan kaynağı tarafında meşakkat yaşıyor musunuz?

Kendimize olan inancımız başta grubumuzdan geliyor. Biz Türkiye’nin genç nüfusunu bir maden olarak görüyoruz. Bir maden ki bilhassa bilgisayar ve yazılım mühendisliği ana bilim kısımlarına içtenlik ve azimle yönelen gençlerimizin memleketler arası standartların üstünde olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Özellikle bilişim dalında çalışmalarını sürdüren bu gençlerimizin yan bölümlere ait de kendilerini geliştirip bugün finans, telekomünikasyon, üretim ve elektronik kesimlerinde de ziyadesiyle yer aldığını görüyoruz. Yazılımcı bulmaktan çok uygun şartları sağlamak gerekli diye düşünüyoruz. Uygun şartları sağladığınız halde gönül rahatlığıyla ‘’Türkiye bir yazılımcı madeni’’ diyebiliriz.

7- Yakın vadedeki maksatlarınız neler? 

Blokzincir, Yapay Zekâ ve Kripto üzere web3 alanında yeni kuşak eserler geliştirerek memleketler arası iş ortakları edinmek, bu eserleri milletlerarası pazarlarda sergilemek ve yeniden bu alanlar özelinde ulusal ve milletlerarası öncü bir şirket olmak Keyzersoft’un misyonuna karşılık geliyor diyebiliriz.

Başa dön tuşu