Kuzey Amerika’da 2022’nin en çok satan konsolu Nintendo Switch oldu: PS5 geri kaldı

2022’nin bitmesi ile yılın kıymetli istatistikleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Bağımsız bir araştırma firması olan NPD Group’tan gelen bilgilere nazaran Nintendo Switch, Kuzey Amerika’da en çok satan konsol olmayı başarmış.

Playstation 5 ise en çok para kazandıran konsol oldu

NPD Group’tan Mat Piscatella’nın paylaşımına nazaran Kuzey Amerika’da yılın en çok satan konsolu Nintendo Switch oldu. Playstation 5 ise daha yüksek fiyatı sebebiyle yılın en çok para kazandıran konsolu olmayı başardı. Playstation 5’in yıl uzunluğu stok meseleleri yaşaması, Nintendo Switch’in birinciliği almasında büyük bir rol oynamış olabilir. Sony’nin stok sorunlarını çözmeye başlaması ile 2022’nin ekim ve kasım aylarında en çok konsol PS5 olmuş lakin aralık ayında Nintendo Switch tekrar birinciliği kapmış.

Ayrıca NPD Group’un ek bilgilerine nazaran 2022 yılında oyun kesimine harcanan para gerilemiş ve 56.6 milyar dolara düşmüş lakin konsol satışlarında artış devam etmiş. Genel kesime harcanan paranın azalmasının ise 2022’de AAA oyunlarının sayısındakı düşüş olduğu düşünülüyor. 

2023 değerli bir yıl olacak

2023 ise oyuncular için hayli heyecan uyandıran bir yıl olacak üzere gözüküyor. Playstation 5’in stok meselelerinin çözülmesi, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Starfield ve Spider-Man 2 üzere oyunların çıkması ve Nintendo’nun muhtemel yeni jenerasyon konsolu oyun dünyasını derinden etkileyecektir. Bakalım Sony, 2023’te en çok konsol satan firma olabilecek mi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu