Huawei’nin mobil işletim sistemi ‘Hongmeng’ tescillendi

ABD’nin sıkıştırmalarıyla her geçen gün yeni bir yaptırımla karşı karşıya kalan Huawei, bunlardan bir adedini aşmasını sağlama potansiyeli olan tahlilini tescilledi. Kendi işletim sistemini şirketten gelen bilgilere nazaran 2012 yılında bu yana geliştirmeye devam eden Huawei, bu markanın birinci tescil başvurusunu ise 24 Ağustos 2018’de yapmış. Tescilin geçerliliği ise 14 Mayıs 2019’dan 13 Mayıs 2029’a kadar.
Huawei’nin tüketici elektroniği önderi Richard Yu Chengdong, firmanın kendi işletim sistemini bu sonbahar ile önümüzdeki ilkbahar ortasında kullanıma sunacaklarını da açıkladı. Hongmeng işletim sistemi, şimdiki bilgilere nazaran firmanın tüm aygıtlarında üniversal olarak kullanılacak. Bu aygıtlar ortasında Küresel Times’ın Richard Yu kaynaklı makalesine nazaran akıllı telefon, bilgisayar, tablet, TV, araba ve giyilebilir teknoloji eserleri yer alıyor. Hongmeng ayrıyeten tüm Android ve Web uygulamalarıyla da uyumlu olacak ve firmanın hâli hazırda tüm telefonlarında yer alan App Gallery uygulama mağazasıyla gelecek.
Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere “Zor olan işletim sistemi oluşturmak değil, onun için bir ekosistem inşa etmek.” Huawei’nin bu vazifede başarılı olmaktan öbür devası yok üzere görünüyor. 

Başa dön tuşu