Mali-G77 ile yapay zekâ işlemlerde yüzde 60 daha iyi performans

İşlemci tarafından en güçlü mimarisi olan Cortex-A77’yi tanıtan ARM grafik tarafında da en güçlü unvanını elde eden Mali-G77 çekirdeğini tanıttı. Mali-G77 yeniden üretim süreci değişmeden büyük iyileştirmeler sunuyor.

ARM Mali-G77 özellikleri

ARM Mali-G77 çekirdeği firmanın yeni Valhall mimarisini temel alıyor. Bifrost sonrasında sıfırdan geliştirilen yeni mimari ile performans ve güç verimliliği kıymetlerinde adeta sıçramalar yaşanmış.

Valhall mimarisinde her shader ünitesi başına bir süreç motoru ve her süreç motoru için 32 çizgi barındırıyor. Böylelikle birebir zar alanında Mali-G76 ünitesine nazaran yüzde 33 daha fazla süreç gücü elde ediliyor.

Diğer taraftan dörtlü desen haritalama ünitesi ile döngü başına 4 texel performans elde edildiği için desen yoğunluklu üst düzey oyunlarda Mali-G76 ünitesine nazaran iki kat daha fazla data çıktısı sağlanıyor.

 

Enerji verimliliği tarafında da değerli gelişmeler sağlanmış ve Mali-G76 ünitesine nazaran yüzde 30 civarında daha fazla güç tasarrufu elde edilmiş. Tıpkı üretim sürecinde hem daha fazla performans hem de daha az güç tüketimi Valhall mimarisinin potansiyelini göstermek açısından değerli.

Yine yapay zekâ süreçlerinin ağır bir formda kullanılmaya başlandığı günümüzde Mali-G77 bunu da göz gerisi etmemiş. Makine öğrenme süreçlerinde yonga evvelkine nazaran yüzde 60 oranında daha yeterli performans sergiliyor. Bunların hepsi bir ortaya geldiğinde ise yüzde 40 daha güzel pik grafik performansı elde ediliyor.

Her açıdan en düzgün grafik ünitesi olmaya aday Mali-G77 grafik ünitesini yıl sonundan itibaren yeni amiral gemi modellerinde görebileceğiz. Şimdilik Huawei ve HiSilicon bu yongadan faydalanacak mı bilinmiyor.

 

Başa dön tuşu