MediaTek uygun fiyata 5G teknolojisi sunacak

Teknoloji dünyası yakın vakit içerisinde 5G altyapılarına geçmeyi ümit ederken uyumlu bileşenlerin sayısı da süratle artıyor. Elbette bu altyapıda en kıymetli rolü taşınabilir modemler oynayacak. Nispeten yüksek fiyat etiketine sahip 5G modemlere MediaTek daha uygun bir dokunuş yapıyor.

Integrated 5G SoC neler sunuyor?

Uygun fiyatlı taşınabilir yonga setleri ile tanıdığımız MediaTek yeni teknolojiyi biraz daha alt düzeye sunmayı planlıyor. Integrated 5G SoC kod ismi verilen yeni yonga setinde şimdi duyurulan ARM Cortex-A77 ve Mali-G77 üniteleri ile firmanın M70 5G modemi yer alacak.

7nm sürecindeki yeni ARM mimarileri bununla birlikte amiral gemisi düzeyinde. MediaTek bu teknolojileri nasıl biraz daha alt düzeye indirecek merak konusu. Firmanın yonga setlerinde hali hazırda Cortex-A75 kullanılıyor ve çıkışından iki yıl sonra yer verdiği için haliyle biraz daha maliyeti düşürebilmişti.

Integrated 5G SoC yonga setinin ise yıl sonuna hakikat kullanıma sunulması bekleniyor. Qualcomm, Samsung, Huawei üzere rakiplerle çabucak hemen tıpkı periyoda denk geldiği için Cortex-A77 maliyetleri pek fazla düşünemeyebilir.

 

Başa dön tuşu