Meta ilk sanal gerçeklik gözlüğünü rafa kaldırıyor!

Sahipler aygıtı ve mevcut uygulamaları kullanmaya devam edebilecek olsa da, Quest 1 artık yeni güncellemeler almayacak. Ayrıyeten Meta, 2024 yılına kadar başlığa sırf kritik kusur düzeltmeleri ve güvenlik yamaları sunacak. The Verge’in belirttiği üzere, aygıt son birkaç yılda halefi ile tıpkı güncellemeleri alıyordu, fakat artık Quest 1 sahipleri aygıtın halihazırda zati sahip olduğu özelliklerle yetinmek zorunda.

Meta, yeni özelliklerin Quest 1’in eskiyen donanımı üzerinde de çalıştığından emin olmakta zahmet çekiyor olabilir. Şirket, birinci kulaklığı 2019’da, şimdi Facebook olarak bilinirken ve aygıt hala Oculus markası altındayken piyasaya sürdü.

Meta birinci sanal gerçeklik gözlüğünü rafa kaldırıyor!

Cihaz 2017’de piyasaya sürülen ve o noktada zati iki yaşında olan bir Snapdragon 835 yongası tarafından destekleniyor. Quest 2, 2020’de çıktığında büyük bir yükseltmeydi ve Snapdragon XR2 işlemcisi, daha karmaşık oyunlar ve tecrübeler oynamasını sağlayan kıymetli bir güç artışı sağladı.

Bununla birlikte, birinci Quest, halihazırda sahip olduğu birtakım özelliklere erişimi de kaybediyor: Kullanıcılar bundan bu türlü parti oluşturamayacak yahut partilere katılamayacak. Ayrıyeten, Meta Horizon Home’un toplumsal özelliklerine erişimi olan kullanıcılar, 5 Mart 2023’ten itibaren bunlara erişemeyecek. Bu, başka kullanıcıları Ana Sayfalarına davet etmek yahut öbür birinin meskenini ziyaret etmek için sadece birkaç ayları olacağı manasına geliyor.

Başa dön tuşu