Micro LED ekranlı akıllı saatler yolda

Giyilebilir aksesuar dalının en büyük ayağı olan akıllı saatler gelişmelerine devam ediyor. Digitimes tarafından paylaşılan son rapora nazaran önümüzdeki yıl akıllı saatlerin ekranları konusunda kıymetli bir değişim bizleri bekliyor. 2020 yılı itibariyle Micro LED ekranlı akıllı saatler raflardaki yerini alacak.

Micro LED neler sağlıyor?

Daha evvel duymayanlar için Micro LED teknolojisini, OLED’den sonraki adım olarak tanımlayabiliriz. Şimdi gereğince yayılmaya başlamamış olsa da Micro LED ekranların sahip olduğu gelişmeler hayli kıymetli. OLED ile kıyasladığımızda, Micro LED’in çok daha ince olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ekran parlaklığı konusunda da kıymetli gelişmeler sunuyor.

Adından anlayabileceğiniz üzere Micro LED teknolojisi mikroskobik derecede küçük LED’leri tanımlıyor. Her bir pikseli oluşturan micro LED’ler dayanıklılık konusunda epeyce savlı. Galyum nitrit tabanlı LED’ler hayli uzun ömürlüler. Ayrıyeten OLED ekranlardaki ekran yanması sorunu de ortadan kalkıyor.

Akıllı saatler daima bedenimizde olması sebebiyle, telefonlarımıza kıyasla çok daha şiddetli şartlarla karşılaşıyorlar. Daha sağlam ve güç verimliliği daha düzgün Micro LED ekran teknolojisi sayesinde akıllı saatlerin ömrü uzayabilir. Ayrıyeten parlaklıktaki artış da ekranın gün ışığı altındaki okunabilirliğine katkı sağlayacaktır. Raporun belirttiğine nazaran 2019’un ikinci yarısıyla birlikte Micro LED üretiminde büyük gelişmeler yaşanacak. Bu da MicroLED ekranlı bir çok aygıtın yolda olduğu manasına geliyor.

Başa dön tuşu