Micron 3D XPoint fabrikaları için Intel’e 1.5 milyar dolar ödeyecek

 
ABD merkezli bellek eserleri üreticisi Micron hali hazırda yarıdan fazlasına sahip olduğu 3D XPoint üretim tesislerinin tamamını Intel’den almak için kolları sıvadı. Pay transferi sürecinin Micron’a 1.3-1.5 milyar dolara mal olması bekleniyor.

2005’te sağlanan muahededen bu yana IM Flash Technologies kısmının %51’ine sahip olan Micron kimi şartlar altında tesislerin tamamını satın alma hakkına da sahip. 2012 yılında Singapur ve Virginia’daki üretim alanlarını da Micron’a devreden Intel’in elinde şu an yalnızca Utah’taki birim bulunuyor ki burası yalnızca 3D XPoint üretimine adanmış durumda.

Intel’e borç 

Fabrikayı satın almayı planlayan Micron’un aklındaki fikirse tesiste 2. jenerasyon 3D XPoint tahlillerini üretmek ve bunları bu yılın sonuna kadar piyasaya sürme halinde. Aktarılacak meblağın 300 ila 500 milyon doları tesis için ödenecek.
 
Geri kalan 1 milyar dolarlık dilimse IMFT’nin Intel’e olan borcu olarak görünüyor. Elde edeceği gelirle tekrar 3D XPoint formatında bellek tahlilleri üretmeyi planlayan Intel ayrıyeten 2020’nin ortalarına kadar Micron’dan hafıza tahlilleri satın alma hakkını da gizli tutacak.

Başa dön tuşu