Qualcomm, ARM alternatiflerine yatırımı arttırıyor

 

Bugün taşınabilir işlemci dediğimiz zaman Japon Softbank iştiraki ARM piyasanın tek hâkimi durumunda. Tüm dizayncılar ARM firmasından lisanslama yaparak kendi işlemcilerini ortaya koyuyor. Bununla birlikte bir alternatif arayışı da var. Berkeley Üniversitesi’nin RISC-V mimarisi bunlardan birisi.

RISC-V nedir?

Bilindiği üzere ARM, MIPS gibisi mimariler asıl olarak RISC mimarisini temel alıyor. Azaltılmış Komut Seti Sürece olarak tanımlayabileceğimiz RISC, daha kolay komut setleri barındırıyor. Masaüstü işlemciler tarafında ise Kompleks Komut Seti Sürece yani CISC karşımıza çıkıyor.

CISC mimarisi çok sayıda komut barındırır, daha çok adresleme kipi yapar, direkt bellek üzerinde süreç yapan komutlara sahiptir ve bu nedenle güçlü işlemcilerin olmasını gerektirir. RISC ise az sayıda komut barındırır, az sayıda adresleme kipi yapar, direkt bellek üzerine süreç yapan komutlara sahip değildir ve bu nedenle ortaya çıkan işlemciler de nispeten güçsüzdür.

Bugüne kadar ARM firması üzere RISC mimarisini düzgün kullanabilen kimse olmadığı için rakip de olamadı. Komut seti mimarileri genelde patentlerle sıkı sıkıya korunduğu için araştırmacılar, herkesin kullanabileceği açık kaynak bir mimari geliştirme kararı aldı. 2010 yılında Berkeley Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen açık kaynak RISC-V mimarisi bir oluşum haline geldi ve teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

2015 yılında Google, HP, Oracle, Qualcomm, Lattice üzere firmalar oluşumu destekleme kararı almıştı. Artık bu sayı 80’e çıktı ve RISC-V mimarisi geliştiren teşebbüsler de yatırım almaya başladı. Bunlardan birisi olan SiFive isimli teşebbüs 50 milyon dolar yatırım aldı ve müşterilerin isteğine nazaran RISC-V işlemci dizaynları yapabiliyor. Ayrıyeten özel gayeler için bir uygulama mağazası da hizmete sokacak.

 

SiFive öne çıkıyor

SiFive geçtiğimiz hafta Qualcomm’un önderi olduğu bir yatırım kümesinden 65 milyon dolar daha yatırım aldı ve toplam yatırım bedelini 150 milyon dolara yükseltti. RISC-V üzerinde çalışan teşebbüsler ortasında en fazla dikkat çekeni diyebiliriz.

RISC-V elbette ARM’ı tehdit edebilecek düzeyde değil. Şimdi akıllı telefon ve tabletlerin yükünü kaldırabilecek düzeye gelemedi lakin Objelerin İnterneti dalında parlaması bekleniyor. Örneğin Mi Band 4 modelinde Çinli bir teşebbüsün RISC-V tabanlı işlemcisi yer alacak. Qualcomm’un da bu alana yük vereceği söz ediliyor.

 

Başa dön tuşu