Microsoft, Activision satın alımı için üç maymunu oynuyor

Bundan bir yıl evvel bu ay Microsoft, Activison Blizzard’ı satın almak için 68,7 milyar dolar harcayacağını duyurmuştu. Bu fiyat karşılığında Microsoft, Call of Duty, Warcraft, Diablo, Overwatch gibi ikonikleşmiş markalara sahip olacaktı. Fakat bu satın alım düzenleyici kurumlar tarafından şimdi onaylanmamış durumda ve incelemeler sürüyor.

ABD’nin düzenleyici kurumu FTC, Microsoft’un Activison satın alımını incelediğini zati beyan etmişti. Birebir vakitte Avrupa’da bu satın alımı inceliyor. Sony gibi firmalar ise bu satın alımın gerçekleşmesini istemiyor ve Microsoft’un tek el olabileceğinden tasa duyuyorlar. Şayet satın alım gerçekleşirse Microsoft, dünyanın en büyük üçüncü oyun firması olacak. Öte yandan FTC soruşturması için Microsoft’un yapmış olduğu savunmada ise farklı hatta gülünç tezlerin olduğu görüldü.

Microsoft üç maymunu oynuyor

Microsoft, FTC’nin davasına verdiği 37 sayfalık karşılıkta Call of Duty‘nin ne vakit çıktığı hakkında hiçbir fikrinin olmadığını tez ediyor. Hatta Activision’un Call of Duty için ne kadar bir bütçe harcadığı ve hangi stüdyoların bu oyunda kullanıldığını da bilmediğini belirtiyor. Microsoft’un avukatları bu bilgiyi ne vakit öğrenir bilinmiyor fakat karşılıklar Google’a yazınca çıkıyor…

Bu gülünç durum bir yana Microsoft’un neden bu türlü bir tezde bulunduğu ise merak konusu. Çünkü yazılım devi aslında satın alımdan çok daha öncesinde muhtemelen Activision hakkında çok detaylı bir rapor oluşturmuştur. Çünkü ne aldığınızı bilmeden 68,7 milyar dolar harcamak istemezsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Microsoft’un oyun kısmı işvereni Phil Spencer, Call of Duty’nin rakiplerinde kalacağını ısrarla tekraren defa açıklamış hatta Sony ve Nintendo’ya 10 yıllık bir mukavele dahi önermişti. Nintendo bu muahedeyi onaylamıştı ancak Sony, en azından kamuoyunun önünde bu teklife bir karşılık vermedi.

Başa dön tuşu