Microsoft modern işletim sistemi vizyonunu açıkladı: Geleceğin Windows’u nasıl olacak?

Microsoft, bu yılki Computex fuarında yapılan duyuruların kimilerini ayrıntılandıran bir blog yazısı yayınladı. Yazılım devi “modern işletim sistemi” vizyonundan bahsettiği yazısında, bu türlü bir platformun temeli olarak gördüğü kimi kıymetli noktaları açıkladıi.
En kritik mevzulardan biri çağdaş bir işletim sisteminde güncellemelerin nasıl yapılacağıyla ilgili. Şirket güncelleme tecrübesinin görünmeden art planda yapılması ve büsbütün sorunsuz olarak gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor.
Computex’te konuşan Microsoft Tüketici ve Aygıt Satışlarından Sorumlu Lider Yardımcısı Nick Parker, gelecekteki Windows sürümlerine atıfta bulunmak yerine çağdaş bir işletim sisteminin neler içermesi gerektiğine değindi.
Deneyimli yöneticiye nazaran güncelleme tecrübesinin sorunsuz ve kesintisiz olarak anlık gerçekleşmesi gerekiyor. Fakat herkesin bildiği üzere Windows 10 şimdi bu noktaya ulaşmaya çok uzak. Çünkü her yeni Windows 10 güncellemesi birçok hatayı da beraberinde getiriyor.

Güvenli ve hep bağlı

Microsoft, çağdaş bir işletim sisteminin varsayılan olarak güvenli olması gerektiğini söylüyor. Yazılım devine nazaran bu, uygulamalar üzere öbür bileşenlerin işletim sisteminden ayrılması ile mümkün olabilir.
Diğer bir bahis da çağdaş bir işletim sisteminin kullanıcının hep internete bağlı olmasını sağlaması. Bu bildiğiniz üzere Microsoft’un ARM tabanlı Windows 10 içim sıklıkla gündeme getirdiği bir kavram.
Şirketin gelecekteki işletim sistemi vizyonunda buluttan ve yapay zekanın gücünden yararlanan yeni tecrübeler sunmak da var. Ayrıyeten çok taraflı giriş dayanağı de planlanıyor. Yani kullanıcılar çağdaş işletim sistemi üzerinde klavye ve fare dışında kalem, ses, dokunma ve hatta bakışlarıyla kontrol sağlayabilecek.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu