Microsoft, nihayet ses kontrolünü iyileştiren özelliği Windows 11’e getiriyor

Microsoft, Windows 11 Build 25281 test sürümünde yeni fakat en başından beri olması gereken bir özelliği nihayet işletim sistemine getiriyor: Daha ayrıntılı ses kontrolü. Windows 11 ve hatta Windows 10’un yetersiz ses denetimleri kullanıcıları EarTrumpet gibi üçüncü taraf uygulamalar itiyordu ve görünüşe nazaran Microsoft, misal özellikleri Windows 11’e getiriyor.

Windows 11’in ses denetim yetenekleri artacak

Yakın vakitte piyasaya sürülen Windows 11 yapı 25281, sonunda muhakkak uygulamalar için ses düzeyini değiştirmenize, çıkış aygıtları ortasında geçiş yapmanıza ve Uzamsal Ses üzere ek özellikleri etkinleştirmenize imkan tanıyan gelişmiş ses kontrolleri yeniliklerini getiriyor.

Halihazırdaki son kullanıcının kullandığı sürüm 22H2’de (22621) ses denetimleri son derece sonlu. Yalnızca genel ses seviyesi ve ses çıkışı aygıtları ayarlanabiliyor. Ve daha ayrıntılı ayarlamalar için tonlarca tıklama gerektiriyor. Bu sorun ise aslında yıllardır Windows’ta olan bir sorun ve birçok kullanıcı örneğin tarayıcının sesini kısmak için üçüncü taraf EarTrumpet üzere uygulamaları kullanıyordu.

Öte yandan Microsoft’un bu değişikliği resmi olarak duyurmadığını tabir edelim. Bu özellik Microsoft’un deneysel olarak test ettiği ve olağan Windows 11 sürümlerine getirmediği onlarca özelliklerden birisi de olabilir. Lakin bu tip deneysel özellikler Microsoft’un resmi duyurusundan çok daha evvelden işletim sisteminin derinlerini kurcalayanlar tarafından evvelden fark ediliyor.

Başa dön tuşu