Microsoft, Windows 11 için Arama çubuğunu getirmeden iptal etti

Microsoft’un Windows 11 üzerindeki ummalı çalışmaları devam ediyor. Microsoft bir mühlet evvel geliştiriciler ve beta kullanıcıları için yeni önizleme sürümünü yayınladı. Microsoft yayınladığı Windows 11 Build 25281 sürümünde birtakım yenilikler getirirken bir müddettir olan Arama çubuğu özelliğini ise kaldırdı.

Arama çubuğu Windows 11’e gelmeden iptal edildi

Windows 11 Build 25281 ile gelen özellikler kadar giden özellikler de dikkat alımlı. Bunlar ortasında öne çıkan ise geçtiğimiz yıl Mayıs ayındaki Build 25120 ile gelen masaüstü arama çubuğu oldu. Bu özellik tıpkı Android’te görmüş olduğumuz Arama widget’ı ile birebir vazifesi görüyordu. Kullanıcı masaüstündeki arama çubuğu ile Bing üzerinden aramalar gerçekleştirebiliyordu. Fakat bu özellik son kullanıcıya sunulmadı ve beta sürümlerde uzunca bir müddet kaldı.

Bu özellik temelinde çok daha pratik bir kullanış sunmuyor. Çünkü firma Build 25158 ile birlikte Vazife Çubuğu’nda bulunan Orta sekmesine yeni tarzlar eklemiş ve Bing entegrasyonunu sağlamıştı. Münasebetiyle masaüstünde yer kaplayacak ekstra bir widget özelliği gereksiz duruyordu ve iptal edildi. Bu ortada Microsoft son sürüm güncellemesiyle sekmeli Note Defteri ve Ayarlar için birtakım yeni bilhassa birlikte tonla yanılgı düzeltmesi getirdi.
Başa dön tuşu