Samsung sektörün ilk 32Gb DDR4 yongasını üretti

Bellek dalında Samsung başkan pozisyonunu devam ettiriyor. Samsung B-Die tarifi bilhassa sürat aşırtma odaklı DDR4 bellek eserlerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Firma kesimde vites yükseltti.

Samsung 32 Gb A-die DDR4-2666 özellikleri

Yapılan açıklamaya nazaran Samsung dalın birinci 32Gb DDR4 bellek modüllerinin örneklemesine başladı. 32 Gb A-die DDR4-2666 şeklinde isimlendirilen yeni yonga iki adet 16Gb DDR4 zarın bir ortaya gelmesinden oluşuyor.

Sektörün standart tanımlayıcı kümesi JEDEC en fazla 16Gb kapasiteye kadar tanımlama yaptığı için Samsung ikili zar halinde bir yapı tercih etmek zorunda kalmış. Aslında sunucu ve iş istasyonları için de benzeri bir çoklu zar yapısı kullanılıyor.

 

Yeni yonga iki farklı pakete sahip. Bir tanesi 1GBx16 paket kullanıyor ve denetimci tek bir RAM olarak görüyor. Oburu ise 2GBx8 halinde ve denetimci iki RAM aygıtı olarak görüyor. Paketler standart 78 yahut 96 pinli FBGA olarak geliyor ve 1.2V kullanıyor.

32 Gb A-die DDR4-2666 birinci etapta belli DRAM yongalarında karşımıza çıkacak çünkü şimdi tam manasıyla üretim verimliliği yakalanamadı. Ayrıyeten fiyatın da epeyce yüksek olacağı söz ediliyor. Yeni yonga için bellek denetimcilerinin de dayanak sunması gerekecek.

 

Başa dön tuşu