Microsoft’tan önemli uyarı: 1 milyon bilgisayar tehlikede

Microsoft dünya genelinde yaklaşık bir milyon bilgisayarın, 2017 yılında dünyaya yayılan ve milyarlarca dolarlık hasara neden olan WannaCry benzeri bir kötü gayeli yazılım saldırısı riski altında olduğumu açıkladı.
Yazılım devi kısa mühlet evvel, Windows’taki Uzak Masaüstü Hizmetlerinde otomatik olarak yayılabilen bir güvenlik açığı keşfetmişti. Artık ise ikinci bir bildiri yayınlayarak, kullanıcıları “BlueKeep” olarak bilinen kötü amaçlı yazılıma karşı uyardı ve potansiyel atak ihtimaline karşı sistemlerini güncellemeye davet etti.
Şirket yaklaşık iki hafta evvel bir güvenlik yaması yayınlamıştı. Şu ana kadar rastgele bir atak belirtisi olmasa da bu, tehlikenin sona erdiği manasına gelmiyor.

Etkilenen sistemler hangileri?

Microsoft’un Güvenlik Müdahale Merkezi’nde anında müdahale yöneticisi olarak misyon yapan Simon Pope “Tavsiyemiz tıpkı kalıyor. Etkilenen tüm sistemlerin mümkün olan en kısa sürede güncellenmesi gerektiğini değerle tavsiye ediyoruz ”dedi.
Microsoft, sadece Windows 8 ve Windows 10 yüklü sistemlerin kusura karşı inançta olduğunu söylüyor. Windows XP, Windows 7 ve sunucu işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarlar ise “kritik” güvenlik açığına karşı savunmasız.

Başa dön tuşu