Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasına bir itiraz da AB’den geliyor

Geçtiğimiz Ocak ayında Microsoft, 68,7 milyar dolarlık devasa bir yatırımla tanınan oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın alacağını duyurdu. Günümüzde çeşitli ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından incelenen muahede, Sony, Google ve Nvidia’nın akabinde yeni bir pürüzle karşılaşmış olabilir.

Avrupa Komitesi muahededen endişeli

Konuya yakın kaynaklara nazaran Avrupa Kurulu, FTC’ye (ABD Federal Ticaret Komisyonu) emsal biçimde Activision Blizzard mutabakatına itiraz etmeye hazırlanıyor. Microsoft’un ise bu tasaları gidermek ismine komiteyle görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilirken, son karar 11 Nisan tarihinde açıklanacak.

Hatırlayacak olursak yazılım devi, FTC’nin telaşları karşısında Call of Duty oyunları için Nintendo ve Valve ile 10 yıllık muahede imzaladığını açıkladı. Bu nedenle Microsoft, Avrupa Komitesi için de emsal ödünlerde bulunabilir.

Bilindiği üzere Sony, öbür oyunların yanı sıra Call of Duty’nin Xbox’a özel hale getirilmesinden ve PlayStation kullanıcılarının tanınan imale erişemeyeceğinden kaygılı. Ayrıyeten kısa müddet önce düzenleyici kurumlara ve Sony’e ek olarak Nvidia ve Google, muahedeye itiraz eden isimler ortasına eklendi. İki şirket, Activision Blizzard satın alımının haksız avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Başa dön tuşu