Microsoft’un Activision’u satın almasına karşı çıkanlara Google ve Nvidia da eklendi

Bloomberg’in Nvidia ve Google’ın kaygılarını ABD Federal Ticaret Komitesi’ne lisana getirdiğine dair raporunun akabinde artık Sony yalnız değil. Böylelikle Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili telaşlarını söz edenlerin sayısı artmış oldu.

Görünüşe nazaran her iki şirket de FTC’nin Activision Blizzard‘ın satın alınmasının Microsoft‘a bulut oyun, abonelik hizmeti ve taşınabilir oyun kategorilerinde haksız avantaj sağlayacağı savını desteklemek için bilgiler paylaştı. Bununla birlikte, mutabakata direkt karşı çıkmak yerine tüm oyunlara eşit ve açık erişim gereksinimini vurgulaması nedeniyle Nvidia’nın durumunun biraz farklı olduğu bildiriliyor.

Nvidia, GeForce Now için endişeleniyor

Anlaşılanlara nazaran Nvidia, öncelikli olarak GeForce NOW bulut oyun hizmetini (25 milyonluk bir kullanıcı tabanına sahip) muhafazaya çalışıyor, muhtemelen muahedenin sona ermesinden sonra Activision Blizzard oyunlarının bulutta kullanılabilirliğinin Game Pass ile sonlu olacağından korkuyor. Bu ortada Game Pass’te 2020’den beri zati Activision Blizzard oyunları bulunmuyor.

Google‘a gelince, gayelerini tespit etmek Nvidia’ya kıyasla daha sıkıntı. Ne de olsa şirket, Google Stadia ile rakip bir bulut oyun ve abonelik hizmeti başlatmayı denedi, fakat gayretleri sadece üç yıldan biraz fazla sürdü. Stadia önümüzdeki hafta 18 Ocak Çarşamba günü resmen kepenkleri kapatmaya hazırlanıyor.

FTC yaklaşık bir ay evvel mutabakata engellemek için bir dava açtı. Microsoft o vakitten beri kendisini savunmaya çalışıyor ve geçtiğimiz hafta ön duruşma da gerçekleştirildi. Ağustos ayında ise asıl duruşmanın yapılması bekleniyor. Öte yandan İngiltere’nin CMA ve Avrupa Birliği’nin düzenleyici kurumunun Nisan ayında vardıkları sonucu paylaşması bekleniyor.

Başa dön tuşu