Mozilla yakında, Firefox Premium adlı ücretli abonelik hizmetini başlatacak

Mozilla yıllardır para kazanma gayreti veriyor, çünkü Google ile olan arama motoru iş birliği berbat bir durumda. Şirket şimdiye kadar farklı gelir modelleri yaratmaya çalışsa da pek başarılı olamadı ve artık Firefox Premium isimli fiyatlı bir hizmeti kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Fiyatlandırma şimdi belirli değil

Mozilla CEO’su Chris Beard verdiği yeni bir röportajda, Firefox Premium hizmetinin, kullanıcıların çevrimiçi depolama ve VPN gibi ihtiyaçlarını karşılayacak, bunun yanında da internet üzerindeki gizliliklerini arttıracak bir hizmet paketi olduğunu belirtti. Ekim ayında başlaması planlanan bu Firefox Premium servisi, kullanıcıların denemesi için kısıtlı bir fiyatsız abonelik seçeneğine de sahip olacak.

Mozilla’nın, uygulamaya koyacağı bu abonelik hizmeti ile Google ve reklamlardan farklı bir gelir kaynağına sahip olacağı söz edilirken, kullanıcıların bu hizmeti nasıl karşılayacağı ise büyük bir soru işareti diyebiliriz. Chris Beard yaptığı açıklamalarda, Firefox tarayıcısında şu an verilen hizmetlerin fiyatsız olacağını, Premium abonelik de ise bunların dışında hizmetler verileceğini vurguluyor. Hizmetin fiyatlandırması konusunda ise şimdi bir bilgi yok.

Başa dön tuşu