Nintendo Switch’e game pad alternatifi: Grip Controller

Nintendo’nun hibrit konsolu Switch’in sevilen birçok özelliği olduğu kadar sevilmeyen yanları da var. Konsolla ilgili tenkitlerin başında ise Joy-Con denetim aygıtının ergonomik olmayan yapısı geliyor. İşini düzgün yapan bir aygıt olsa da Joy-Con, süratli tempoya sahip oyunlarda oyuncuları pek şad etmiyor.
 

Bu durumunun farkında olan ve denetim aygıtları üretmekle ünlü Japonya merkezli Hori, süratli oyuncuların imdadına yetişmeye hazırlanıyor. Firmanın “Grip Controller” ismini verdiği aygıt, oyuncuların eline daha âlâ oturarak rahat bir oyun tecrübesi vadediyor.

Ortadan ikiye ayrılmış bir Xbox game padine benzeyen aygıt, daha büyük boyutları, programlanabilir art tuşları ile bu tuşların “turbo” moduna alınmasına imkân sağlamasıyla Joy-Con’dan farklılaşıyor.

Hori Grip Controller’ı tasarlarken genelde albenili özelliklerden uzak durmayı tercih etmiş. Maliyeti düşürmek için olduğu kestirim edilen eksiklikler ivme algılayıcı, HD titreşim, jiroskop, NFC ve Kızıl ötesi algılayıcı olarak sıralanıyor. Bir ortada kullanılamayan denetim aygıtı iki farklı kesim olarak konsolun sağ ve sol kızaklarına takılı vaziyette tutulacak biçimde tasarlanmış.

Yakında Switch’te göreceğimiz mech temalı aksiyon oyunu Daemon X Machina göz önünde bulundurularak hazırlanan aygıt için yaklaşık 44 dolar fiyat biçilmiş. Grip Controller, Eylül 2019’da piyasaya sürülecek.

Başa dön tuşu