Nvidia, GeForce MX serisi ekran kartlarını sonlandırabilir

İnce ve hafif dizüstüler bilgisayarlar için GeForce MX serisi ekran kartlarını piyasaya süren Nvidia, gelecek planlarında değerli bir değişikliğe gidecek üzere gözüküyor. Çin merkezli yayın kaynağı ITHome, Nvidia’nın uzun müddettir devam eden MX serisi ile yolları ayıracağını ortaya çıkardı.

Nvidia MX serisi için işler zorlaşıyor

Bilmeyenler için en son Nvidia, 15-25W aralığında RTX 2050 ile emsal özelliklere sahip olan​​​​​​​ MX 570‘i piyasaya sürdü. 64-bit bellek data yolu, GDDR6 bellek ve 2048 CUDA çekirdeğini temel alan model, Intel Arc A370M, GeForce GTX 1650 yahut Radeon RX 6300M ​​grafik kartlarına yakın bir performans sunuyor.

Ancak günümüzde Intel ve AMD, el konsollarının tanınan olması ile birlikte tümleşik GPU çalışmalarına sürat kazandırmış durumda. Çünkü iki şirket, yeni görüntü codec bileşenleri ve hatta yapay zekâ ile hızlandırılmış iş yüklerini destekleyen entegre grafik tahlillerine sahip. Kelam konusu Iris ve RDNA 2 iGPU’lar, kullanıcıların tanınan MMO yahut gündelik oyunlara ulaşmasına da fırsat tanıyor. 

AMD ve Intel’e ek olarak Nvidia, dizüstüler için 35W TDP’ye sahip RTX 4050 taşınabilir ekran kartını kullanıma sunacak. Böylece düşük güçlü MX serisi ile alt düzey kartlar ortasındaki makasın giderek daralacağını söyleyebiliriz. Şirket şimdi MX serisi kartların devam edip etmeyeceği konusunda açıklama yapmadı. Fakat şirketin Ada Lovelace mimarili MX modelleri için sessizliğini müdafaası da sızıntıları doğruluyor.

Başa dön tuşu