PC HDD sevkiyatlarında yüzde 50 düşüş bekleniyor

Belki hala SSD teknolojisi HDD teknolojisini geride bırakacak kadar avantaj sahibi değil lakin pek çok bölümde SSD daha fazla tercih edilmeye başlandı. O denli ki bu yıl PC HDD satışlarının yarı yarıya düşmesi bekleniyor.

Trend aşağı doğru

HDD disklerine motor tedarik eden ve yüzde 85 ile kesimin hâkimi olan Japon Nidec, bu yıl sevkiyatlarda büyük düşüşler bekliyor. Firma bu nedenle üretim kapasitesini tekrar kıymetlendirdi ve farklı alanlara daha fazla kapasite ayırdı.

Hazırlanan rapora nazaran bu yıl içerisinde HDD satışlarının 309 milyona düşmesi bekleniyor. 2010 yılında 650 milyon olan sevkiyat sayıları 2018 yılında 375 milyona gerilemişti. Yani geçen yıla nazaran yüzde 20 oranında bir düşüş yaşanacak. 2020 yılında ise bu sayı 290 milyon olacak.

PC HDD kategorisi tüm eserler ortasında en fazla düşüş gösteren kısım durumunda. 2013 yılında 289 milyon olan sevkiyat sayıları 2018 yılında 124 milyona gerilemişti. Bu yıl ise 65 milyon satış beklentisi var. Düşüş oranı neredeyse yüzde 50.

 

Konsol, güvenlik kameraları üzere alanlarda kullanılan genel emelli HDD satışlarında ise 78 milyondan 70 milyona düşüş bekleniyor. Kesimde yalnızca iki alanda düşüş beklenmiyor. Harici depolama kategorisinde 100 milyon civarında satış iddia edilirken bilgi merkezleri ise az bir yükselişle 54 milyona çıkıyor. Bu alanlarda talebin hayli yüksek olduğu tabir ediliyor.

Elbette HDD pazarındaki daralmanın artçı tesirleri de olacak. Üreticilerin biraz daha kapasite yoğunluğunu arttırmayı ve bu sayede ortalama ünite fiyatlarını üst çekmek istedikleri tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu