PTT tüm ulaşım sistemlerini bir araya getiren MaaS projesini tanıttı

PTT Teknoloji ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi (UDHAM) Başkanlığı takviyesiyle geliştirilen “Hizmet Olarak Hareketlilik (Mobility as as Service-MaaS)” projesi tanıtıldı. Toplu taşıma, otomobil kiralama, bisiklet, elektrikli scooter üzere farklı ulaşım seçeneklerini bir ortada kullanma imkanı sunan MaaS projesi, birinci etapta Konya’da kullanıma sunulacak.

MaaS, çeşitli ulaşım sistemlerini tek bir sistem halinde entegre ederek, insanların daha süratli, daha tasarruflu ve daha çevreci ulaşımı için rotalar oluşturacak. Taşınabilir uygulama ve web sitesi üzerinden rota takip edilecek. Birden fazla ödeme ve kiralama süreçleri tek uygulama üzerinden yapılabilecek.

Hangi ulaşım araçları desteklenecek?

Projede birinci etapta kent içi ve şehirlerarası otobüs, minibüs, taksi, metro, tramvay, tren, vapur, feribot, uçak, araç kiralama, paylaşımlı araçlar, mikro mobilite araçları ve gibisi yenilikçi ulaşım tahlilleri yer alacak.

Hangi özellikler sunulacak?

MaaS projesi kapsamında; seyahatler için alternatif seçenekler sunulması, planlama, rezervasyon, ödeme, kiralama ve rota takip özellikleri yer alacak. Gerçek vakitli bilgiler kullanılarak konforlu, inançlı, verimli, esnek tahliller sunulması amaçlanıyor. Yapay zeka teknolojilerinden yararlanılacak.

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, “Proje kapsamında elde edilen dataların tahlil edilmesiyle ulaşım siyasetlerinin belirlenmesi ve yeni yatırımların planlanmasını sağlamayı ve sürdürülebilir bir hareketlilik tahlili geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu uygulamayla, planlama, rezervasyon, ödeme ve navigasyon hizmetleri sunmayı da amaçlıyoruz.” dedi.

Proje pilot uygulama olarak Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliği Konya’da başlayacak. Sonraki basamakta ise ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Başa dön tuşu