PUBG Mobile para basıyor, şimdiye kadar GTA V’ten daha çok kazandı!

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile ya da kısaca PUBG Mobile, piyasaya sürüldüğü 2018 yılından bu yana dünya çapındaki tüm mikro ödeme sistemlerini etkiledi ve örnek alındı. Çıkışından bu yana derlenen bilgilere nazaran PUBG Mobile, 9 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu kar, GTA V’i bile geride bırakıyor.

PUBG Mobile, GTA V’ten fazla kazandı

PUBG Mobile, akıllı telefonlara gelen birinci büyük PC tabanlı battle royale olmanın büyük yararını gördü. Çıkışından bu yana, Sensor Tower’a nazaran App Store ve Google Play kullanıcıları, PUBG Mobile‘ı 1,1 milyar sefer yükledi ve günde ortalama 5,2 milyon dolar harcadı. Öte yandan PUBG Mobile, piyasada bir doyuma erişmiş ve büyüme suratında azalma yaşamış olsa da genel olarak bakıldığında gelmiş geçmiş en başarılı taşınabilir oyunlar ortasında olmaya devam ediyor. Bunu ömrü boyunca kazandığı 9 milyar dolardan fazla gelir de destekliyor.

Oynaması fiyatsız (F2P) olan PUBG Mobile’ın muvaffakiyetini bir perspektife oturtmak ve büyüklüğünü anlamak için yeniden çok tanınan bir diğer oyunla kıyaslamamız gerekiyor: GTA V. GTA V’in 2013 yılında gerçekleştirdiği çıkışından bu yana tüm GTA serisinin kazancı Take-Two Interactive tarafından sağlanan sayılara nazaran 7,68 milyar dolar.

Hatta altını çizmemiz gereken bir diğer durum daha bulunuyor. Sensor Tower tarafından paylaşılan PUBG Mobile dataları Hindistan üzere çok büyük bir pazarı ve bu pazarda yer alan BattleGrounds Mobile India’yı içermiyor. Bu nedenle 9 milyar dolar kar düzeyi aslında çok daha yüksek olabilir. Bu ortada Sensor Tower’a nazaran bir başka tanınan taşınabilir oyun Genshin Impact, 2020’de çıkışından bu yana 4,1 milyar dolar üzere muazzam bir kar elde etmiş durumda.

Başa dön tuşu