Qualcomm ve HMD Global arasında 5G patent lisans sözleşmesi imzalandı

Yonga devi Qualcomm ve Nokia akıllı telefon üreticisi HMD Global ortasında dünya genelinde geçerli olmak üzere değerli bir lisans anlaşması imzalandı. İki şirketin yaptığı mutabakat, HMD Küresel tarafından Nokia markası altında üretilen ve pazarlanan aygıtları kapsıyor. Qualcomm’un gelişmiş hücresel teknolojisi, HMD Küresel’in 5G özellikli akıllı telefon çıkarması sağlayacak.
Anlaşma şartlarına nazaran Qualcomm, 5G teknolojisine sahip aygıtlar geliştirmek, üretmek ve satmak için HMD Global’e telif hakkı taşıyan patent lisansları sunacak. Kullanılan patentler için de Qualcomm’a telif ücreti ödenecek. Bu gelişme ile birlikte HMD Küresel, 5G temasını destekleyen bir Nokia telefon çıkarmak için gerekli olan en önemli adımı atmış oldu.

5G pastasından hisse kapma yarışı var

Qualcomm, HMD Global’in de eklenmesiyle birlikte lisans sahibi şirket sayısının 35’i aştığını belirterek lisans işini genişletmeye devam edeceğini açıkladı. 5G pazarından pay kapmak isteyen tek üretici HMD Küresel değil. Samsung, LG, OnePlus, Motorola üzere öteki şirketler de bu yıl 5G’li aygıt çıkarmayı planladıklarını açıklamış ve kimileri bunu gerçekleştirmişti.

Başa dön tuşu