Qualcomm’a büyük şok: Snapdragon 8 Gen 2, ışın izleme testinde Exynos 2200’ün gerisinde kaldı

Dünyanın en tanınan taşınabilir işlemci geliştiricilerinden olan Qualcomm, geçtiğimiz haftalarda amiral gemi işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen 2’yi tanıtmıştı. Performans ve verimlilik konusunda süper gelişmelere sahip işlemci, ışın izleme takviyeli Adreno 740 grafik ünitesinden gücünü alıyor. Lakin görünüşe nazaran Adreno 740’ın ışın izleme dayanağı, rakiplerinin gerisinde kalmış olabilir.

Xclipse 920 grafik ünitesi test edilemiyordu

Geçtiğimiz yıllarda Exynos işlemcileri için AMD ile anlaşan Samsung, geçtiğimiz yıl tanıttığı Exynos 2200 çip setinde donanım tabanlı ışın izlemeye dayanak vermişti. Exynos 2200’ün Xclipse 920 grafik ünitesi kâğıt üzerinde çok güçlü olsa da ışın izlemenin birçok uygulama tarafından desteklenmemesi ve işlemcinin ısınma sıkıntıları Exynos 2200’ü geri plana atmıştı. Fakat yeni bir benchmark uygulaması, Xclipse 920 grafik birminin gücünü gözler önüne seriyor. 

Android 12, Vulkan 1.1, ETC 2 sıkıştırma, 3GB RAM ve ışın izleme dayanağı gerektiren yeni benchmark uygulaması Vitro, birinci sefer Android platformunda donanım dayanaklı ışın izleme performansını test etmeyi mümkün kılıyor. Android Authority tarafından yapılan testler, ışın izleme dayanaklı Galaxy S22 Ultra ve Redmagic 8 Pro’yu kıyaslıyor.

Snapdragon 8 Gen 2, Exynos 2200’ün gerisinde kaldı

Vitro’nun 1080p testlerinde Exynos 2200’den güç alan Galaxy S22 Ultra, Snapdragon 8 Gen 2’den güç alan Redmagic 8 Pro’nun önüne geçti. S22 Ultra, ortalama 21.6 fps pahasını yakalarken Redmagic sadece 17.6 fps kıymetini yakalayabildi. Lakin S22 Ultra’nın 30.3’lük en yüksek fps pahası, Redmagic’in 42.0’lık fps pahasına rakip olamadı. En düşük fps kıymetlerinde ise Redmagic, yeniden Galaxy S22 Ultra’nın gerisinde kaldı.

Daha sonra Android Authority, aygıtların termal performansını denetim etmek için testleri 20 defa arka arda çalıştırdı. Galaxy S22 Ultra, birinci 17 testte liderliğini korusa da daha sonra aygıtın sıcaklığını düşürmek için performans düşüşü gösterdi ve Redmagic’in gerisinde kaldı. Lakin kadronun yorumlarına nazaran test sekansı sırasında yansımalar azalınca Redmagic’in performansı Galaxy S22 Ultra’nın önüne geçti.

Görünüşe nazaran Samsung’un Xclipse 920 grafik ünitesi, sahiden de teknik olarak sahiden başarılı bir yapıt. Fakat Snapdragon 8 Gen 2’nin epeyce yeni olduğunu ve performansın sistem güncellemeleri ile değişebileceğini hatırlamakta yarar var. Bakalım Snapdragon 8 Gen 2, ışın izleme takviyeli Android oyunlarında nasıl bir performans sergileyecek.
Başa dön tuşu