Rapor: İptal edilen iPhone SE 4, firmanın ilk 5G modemine sahip olacaktı

Üst seviye çip setlerini eski gövdelere koyarak iPhone SE’yi yaratan Apple, eserin uygun fiyatı ile hayli dikkat çekmişti. Bilhassa iPhone SE 2 ve iPhone SE 3, fiyat performans konusunda epey rekabetçi olmuştu ve firmanın gelişmekte olan pazarlarda kendisine hisse çıkartmasına yardımcı olmuştu. 2023 yılında tanıtılması planlanan ve iPhone XR’ı temel alması beklenen iPhone SE 4, birçok kaynağa nazaran iptal edildi. İptal edilen iPhone SE, görünüşe nazaran firma için kıymetli bir adım olacaktı.

Apple, bir müddet daha Qualcomm ile devam edecek

Firma içerisinde önemli tartışmalara bahis olan 4.nesil iPhone SE, son bilgilere nazaran büsbütün rafa kaldırıldı. Lakin firmaya yakın bağları olan Ming-Chi Kuo’dan gelen bilgilere nazaran iptal edilen iPhone, firma için kıymetli bir test olacaktı. Kuo’ya nazaran Apple, kendi tasarladığı 5G modemini, performans ölçüsü olabilsin diye birinci olarak iPhone SE 4’te kullanacaktı. Modemin başarılı olması durumunda iPhone 16 serisi de bu modemden güç alacaktı ve firma, Qualcomm’a olan bağımlılığından kurtulacaktı.

Lakin iPhone SE’nin iptal edilmesi ile Apple, bu modemini düşük fiyatlı bir eserinde test edemeyecek ve bu nedenle 2024’te tanıtılacak olan iPhone 16 serisinde Qualcomm yongaları kullanılmaya devam edilecek. Kuo’ya nazaran Apple, 5G modem çalışmalarına devam ediyor lakin 2025 öncesi bu modemi rastgele bir iPhone eserinde görmeyeceğiz. Bakalım iPhone 17’de kullanılması mümkün olan 5G modem başarılı sonuçlar verecek mi.
Başa dön tuşu