Samsung 6G çalışmalarına başladı

5G ağlarının kullanıma sunulması şimdi yeni başladı ve sadece birkaç yerde kullanılabiliyor. Lakin bu durum Samsung‘un 6G çalışmalarına başlamasına pürüz değil. Çünkü şirket, Güney Seul’de 6G teknolojisi için Gelişmiş İrtibat Araştırma Merkezi‘ni kurmuş durumda.

Samsung rakiplerinden avantajlı olmak istiyor

Yeni açılan bu araştırma merkezinde, 6G teknolojisi konusundaki çalışmalara ek olarak, yapay zeka ve robotik üzerine de Ar-Ge çalışmaları yapılacağı belirtildi. Bir Samsung yetkilisi mevzuyla ilgili olarak: “Telekomünikasyon teknolojisi standartları konusundaki mevcut takım, 6G şebekesi üzerinde öncü araştırmalara başlaması için genişletildi.” tabirlerini kullandı.

Altıncı jenerasyon taşınabilir şebekelerin kullanıcılara ulaşmasının önünde uzun bir süre var fakat Samsung, şimdiden bu teknolojiye yatırım yaparak rakiplerinin önünde olmak istiyor. Çünkü geçtiğimiz Ocak ayında bir diğer Güney Koreli şirket LG, 6G araştırma merkezini açmıştı. Altıncı kuşak taşınabilir şebekelerin 11 Gbps’ye varan veri suratları sağlayacağı da sızan bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu