Samsung da 5x optik yakınlaştırma modülü hazırlıyor

Akıllı telefon kameralarında yüksek çözünürlük savaşına bir de optik yakınlaştırma yarışı eklendi. 2x, 3x, 5x derken 10x düzeyine kadar kayıpsız yakınlaştırma yapan akıllı telefonlar görmek mümkün. Samsung da kendi çapında yarışta tezli olmak niyetinde.

Periskop sensör

Güney Kore’den gelen bilgilere nazaran Samsung Electro-Mechanics (SEM) birimi 5x optik yakınlaştırma yapabilen yeni bir kamera modülü üzerinde çalışıyor. Bu modül 5mm yüksekliğinde ve bu sayede kamera çıkıntısı yapmıyor. Olağanda 2x optik yakınlaştırma yapan modüller 6mm yüksekliğindeydi. Öteki taraftan periskop sensörlü telefonlarda da dışarıya yanlışsız kameranın çıkıntı yaptığı görülüyor.

Periskop mantığı üzerine geliştirilen kamera modülü Huawei ve Oppo telefonlarında kullanılanlar ile tıpkı. Firma İsrailli Corephotonics imzasını taşıyan bir teknolojiyi temel alıyor. Firma ana kamera, 2x telefoto sensör ve 5x periskop sensör ile çekilen fotoğrafların da karşılaştırmasını yapmış.

 

Samsung’un yeni kamera modülünü hangi modelde kullanacak bilinmiyor lakin Galaxy A8s, Galaxy A9 2018, Galaxy A7 2018 üzere modellerden hatırlayacağımız üzere birinci etapta alt düzey bir seride yeni teknolojiler kullanılıyor. Kaynaklar da yıl bitmeden Galaxy A serisine etkileyici bir modelin ekleneceğini söz ediyor.

 

Başa dön tuşu