45 watt TDP’li 9. nesil mobil Core işlemcileri detaylandı

Intel 9. jenerasyon taşınabilir işlemcileriyle birlikte

notebooklar için yeni bir isimlendirmeye gidiyor. Firmanın ‘’Musclebook’’ olarak isimlendirdiği dizüstü çözümleri Intel’in güçlü 9. nesil yongalarıyla gelecek. Yeni işlemcilerde üreticilere bırakılan ayrıntılar bir Musclebook edinmek isteyenlerin kesinlikle dikkat etmesini gerektiren cinsten.

 
Yeni işlemcilerin bulunduğu bir dizüstü çekirdek artışının ve arttırılan frekansları sayesinde 3 yıl evvelki bir oyuncu dizüstüsüne oyunda %56’ya varan FPS farkı atarken 4K içerik üretimi esnasında %54’e varan düzeyde süreci hızlandırabiliyor. Totaldeki performans farkı ise %33’ü buluyor. Evvelden bir evvelki kuşakla kıyaslama yapılırdı. Intel güzel ki çekirdek sayısını arttırdı, uzun müddet bunun reklamı yapılacak anlaşılan.

En kaslısı: Core i9-9980HK

9. jenerasyon taşınabilir Core işlemcilerinin zirve modeli Core i9-9800HK olarak görünüyor. Desktop Replacement sınıfı olarak da sunulan Musclebook’larda yer alacak 8 çekirdek 16 izlekli yapıdaki model 2.4 GHz’den 4.9 GHz’e kadar yükselebiliyor. ‘’K’’ ekinden de anlaşılacağı üzere hızaşırtma imkanı sunan işlemcinin kardeşi de 16 MB L3 önbelleğe sahip ve 2666 MHz’e kadar çift kanal bellekleri destekliyor.
 

Thermal Velocity Boost’a dikkat 

Thermal Velocity Boost özelliğine sahip iki model bu sayede sıcaklıklar müsaitse 100 MHz daha zirve frekansının üzerine çıkabiliyor. Buna rağmen bu özelliğin varsayılan olarak açık gelip gelmeyeceği ya da bunun için gerekenler üzere ayrıntılar firma tarafından açıklanmış değil. Üreticiler bu özelliği görmezden de gelebilirler. Öteki taraftan boost frekans pahasına bu 100 MHz dahil mi o da netleştirilmemiş.

i7 işlemci ailesi 6/12 konfigürasyonunda 12 MB L3 tampon belleğe sahipken, ağabeylerinde olduğu üzere 45 watt TDP ile geliyor. Burada da Intel kendi terminolojisini üretmekten geri kalmamış. 

5 GHz’e çıkan yonga i5 sınıfından 

Partial Overclocking’i destekleyen yongalar bu sayede şayet üretici isterse zirve frekanslarını 400 MHz kadar aşabiliyor. Bu da fabrika çıkışı 5 GHz’i görebilen mobil yonga demek oluyor. Zira i7-9850H 2.6 GHz’den 4.6 GHz’e kadar çıkıyor.

Son olarak i5 modellerinde ise 4 çekirdek 8 izleğe yer verilmiş. 4 çekirdekli masaüstü çözümlerinde HT dayanağı yoktu hatırlatalım. 8 MB L3 önbellekle gelen işlemcilerde TDP ve bellek suratı takviyesi ise korunmuş.
 
 
Kalbinde yeni işlemcileri barındıracak dizüstü tahlilleri yenilenen taşınabilir yongaseti sayesinde Intel’in AX200 Wi-Fi 6 kartına da sahip olacaklar. Ayrıyeten Samsung’un 32 GB kapasiteli yüksek süratli bellek modüllerini destekleyen çipset sayesinde Intel Optane belleklerini de kullanabiliyorsunuz. Son olarak önümüzdeki Computex fuarında yeni işlemcilere mesken sahipliği yapan modelleri görmemiz muhtemel.
Foto Galeri | 16 Görsel Görüntüle

 

Başa dön tuşu